DOMMERLISTE SJD 1. Januar 2021

ENGELSKE RACERGældende pr. 1. januar 2021
Må dømme:
Engelske og kontinentale racer i ungdomsklasse, åben klasse og brugsklasse.
Engelske racer vinderklasse
DJUs apporteringsprøve for jagthunde
Danmarks Jægerforbunds apporteringsprøve
Dansk Münsterländer Klubs apporteringsprøve
Dansk Breton Klubs apporteringsprøve
Skovfugleprøver er markeret med  *
D-Nr.EfternavnFornavnVejnavnPost nr.ByTelefonMobile-mailSkovfuglepr.
102AndersenJørgen GordonFlyvesansvej 65450Otterup6487103022470286jgordon@mail.dk
104AndreasenJanGudumkærvej 67400Herning40523177jan@rothenborg.dk
179BakJohnMaderne 24480St. Fuglede21496551kennelaeblevangen@gmail.com
419BredsgaardAllanTerkelsbøl Bygade 506360Tinglev7464237121478083ab@prof-dog-com
196ClausenErlingLourupvej 306670Holsted23340635erlingclausen@live.dk*
161ClausenHans PeterVidekærvej 216740Bramming7517944224855377ac-hpc@mail.tele.dk
167DahlAntonVesterskovvej 346091Bjert22748040karlantondahl@gmail.com
171DahlPoul ErikIngridsvej 856000Kolding23248368poulerikda@gmail.com
378DiederichsenAllanRiglandsegvej 36580Vamdrup7559825322389984stenmarken@email.dk
172HansenJensFoldenvej 859981Jerup51542494jensanni@hansen.mail.dk
114HansenMogens VestergaardNybølle Vad2630Tåstrup4497206740423951mh@corrpro.dk
175JørgensenFlemming FugledeTrudslevvej 589480Løkken9888300320300003borupgaard@mail.tele.dk
180KlitThomas DahlHallundbækvej 3, Blåhøj7330Brande7534536722132815jetteogthomas@mvbmail.dk
380KochJanKærhusvej 28783Hornsyld40837407jankoch60@gmail.com
181KristensenClaus RaahaugeTorkilstrup Huse 34863Eskilstrup20495956clausrkristensen@gmail.com
176KrogBrian HingeLykken 13, Krejbjerg7860Spøttrup9759191953821583sallingboens@gmail.com
381KrügerNiels ErikØstrupvej 324400Kalundborg5956007531136096karinkruger@outlook.com
160LarsenJoakim SkovgaardAastrup Allé 626100Haderslev40769984jsl201274@gmail.com
129MadsenOle DahlKvottrupvej 51, Kvottrup8471Sabro8624247824822478ole@dahlmadsen.net
164NielsenClausPoppelvej 4, Tulstrup3400Hillerød40597074claus@breton.dk
157NielsenLarsÅlevejen 1, Torø Huse5610Assens6449152121645188ln@nof.dk
177NielsenPoul ValdemarHolmevej 6, Kliplev6200Aabenraa7468838350501445pvn@uniq.dk
166NissenAllanPovlskrovej 27, Uge6360Tinglev51151575allan-nissen@outlook.com*
4113842NørhaveBjarneKløvervej 94653Karise40704840bn@jan-nielsen-as.dk
183PaulsenRobertKlosterbakken 436230Rødekro51266630robertpaulsen43@gmail.com
383PetersenOve SteenAttrupvej 6, Strøby8550Ryomgård8639476328404263ovespetersen@hotmail.com
170StadelhoferUlrikNordvangen 417173Vonge40555666us@nobelfood.dk
4354854StenbekThomasRingvej 284750Lundby41866388tvs@eogp.dk
156SørensenFlemmingTøndervej 76280Højer28252839fs@toha.dk
182SørensenPoul AagaardBaldersvej 267800Skive9752368627648190asbak@yourmail.dk
165VadSven AageSønderparken 226740Bramming40458227sv@dinitrol.dk*
154VarmingAndersSødingevej 285750Ringe40792617andersvarming@hotmail.com
147VestervangPoulKøgevej 584652Hårlev23208281stevnsaaens@hotmail.com
152WinklerErik LykkegaardMindelundvej 97400Herning9714937628967371erik.winkler@mail.dk

KONTINENTALE RACERGældende pr. 1. januar 2021
Må dømme:
Engelske og kontinentale racer i ungdomsklasse, åben klasse og brugsklasse.
Kontinentale racer vinderklasse
DJUs apporteringsprøve for jagthunde
Danmarks Jægerforbunds apporteringsprøve
Dansk Münsterländer Klubs apporteringsprøve
Dansk Breton Klubs apporteringsprøve
Slæb- og apporteringsprøver
Fuldbrugsprøver, såfremt man har været på kursus vedr. fuldbrugsprøver
Ræveslæbsprøver
Skovfugleprøver er markeret med  *
D-Nr.EfternavnFornavnVejnavnPost nr.ByTelefonMobile-mailSkovfuglepr.
304AndersenHenrik RaaeLunderødvej 82, Marup4340Tølløse25786665famraae@gmail.com
399AndersenOle N.Kalvevasen 228970Havndal24672199strandkantens@yahoo.dk*
400AxelsenBjarneSlågårdsvej 74660St. Heddinge29247720bjarneaxelsen@yahoo.dk
419BredsgaardAllanTerkelsbøl Bygade 506360Tinglev7464237121478083ab@prof-dog.com
309ChristensenClausHæsumvej 1019530Støvring40487557c5c@mail.dk
311ChristensenJørgenKirkegyden 175580Nr. Aaby6442243120332596ronaes_maskinstation@mail.tele.dk
420ChristensenMichael SannerHærvejen 297183Randbøl7588312328304788mssanner@gmail.com
421ClausenH. C.Gåsebakken 36710Esbjerg7526915526703356hchostrup@bbsyd.dk
430FeighJan LeleuHammerichsvej 84760Vordingborg22851469jan.feigh@gmail.com
427FøhnsKnud SteinerValmuehaven 196950Ringkøbing20328940fohns@live.com
401GrundahlAllanKøge Bugt Alle 62670Greve26305500ag@geah.dk
388HansenJens KristianLavendelvej 594470Svebølle23479477almager4@gmail.com
413HansenJesperGammelbyvej 74900Nakskov2070757124412923jesperhansen63@msn.com
434HansenJesper KjærulffRimmervej 50, Ulsted9370Hals25277343jkh@hk-hornsyld.dk
320HansenJohn HilmerFanøvej 74060Kr. Såby26201707info@hp-hundefoder.dk
409HedegaardKajGalgetoften 1 B6630Rødding7484215124439822galgetoften@gmail.com
397HemmeMartin BjørnKlovtoftevej 116230Rødekro7466949620491936hemme.bjorn@gmail.com
422HenriksenGormØrnevej 6, Rindum6950Ringkøbing52371779henriksengorm@live.dk*
396HenriksenKirsteinGuldforhovedvej 507441Bording8686201430592014kh@bording.net
398HildebrandtOle N.Vejby Sønderhede 619760Vrå8633411640566348oh241157@gmail.com
428HougaardTommyKløvervangen 5, Nørager8961Allingåbro22447188mail@oestervangens.dk
411Hugener-OhlsenPerPytgade 12, Vollerup6400Sønderborg7443291029880658hohlsen@outlook.dk
431JacobsenDan HartvigBorghaven 262500Valby20491006dans-autoservice@mail.dk
385JakobsenUffeHvingelvej 3, Hee6950Ringkøbing61285032uj6950@gmail.com*
423JakobsenJeffLergravsvej 554300Holbæk25194704jefja@mail.dk
414JensenBo BryndumSletten 916800Varde7522462029472447havbiksen@bbsyd.dk*
404JensenLeif EkelundEnghaven 36580Vamdrup23389618leifjensen1@outlook.com
424JohannsenJohny FundaKristiansmindevej 46330Padborg8851474021923668johnyjohannsen@gmail.com
416JørgensenRenéNykøbingvej 224990Sakskøbing30458584renehj65@gmail.com
405KjeldsenKristen DaugaardEngkærgårds Allé 98340Malling20407310kk@dan-egtved.dk
340KromanNiels ErikØsterhovedvej 17323Give7573226640361861nek@kromix.dk
403LaulundJesLadegård Mark 3, Orte5560Aarup6571100820601008jeslaulund@gmail.com
402LaursenAnnetteHærvejen 207183Randbøl7588312321183123springbjerglund@gmail.com
406LundhøjCarstenArnkilsmaj 21 Kær6400Sønderborg7443326820202676lundhoj@bbsyd.dk
425MadsenFreddy FriborgGrindstedvej 647184Vandel6015553229287665vandelmark@gmail.com
352MaabjergKnud SteinerMylandsvej 207480Vildbjerg9746820828667937astaknudmaabjerg@gmail.com
355NielsenJens JørgenTeglgårdsvej 23, Svorbæk8300Odder8654352121257242jjn@ok.dk
412NielsenKimVadebrovej 35, Nagelsti4800Nykøbing F.5482684321756843kin@vikima.com
429NielsenKim KroghVallerbækvej 727470Karup22235958kkn@fasterlunds.dk
393NielsenOve NissenKærbølvej 206760Ribe7542265428188924ovenissennielsen@gmail.com
358NürnbergBJarneVedtoftevej 335620Glamsbjerg61705452b.nyrnberg@mail.dk
435PedersenDenny Chr. PaukSvalhøjvej 113790Hasle24204374vanghytten@mail.dk
395PedersenErlingAbildskærvej 5, Harreby6630Rødding74845564hedeboerne@gmail.com
4078833PedersenMichaelGårdvejen 24500Nykøbing S.25176074michael.j@pedersen.mail.dk
432PedersenMichael SkovBorupvej 80 A3330Gørløse28301851miskpe@gmail.com
426PoulsenJakobKærbøl Markevej 256760Ribe7542487340767237sydvestjyden@godmail.dk
4026912RasmussenKim B.Dreyersvænget 17000Fredericia22990078kim_bernhard@hotmail.com
417RasmussenPoul-ErikÅvangen 255771Stenstrup22232362poulerik@kirkebymail.dk
407SchrøderKimVestergade 376230Rødekro7466190221625262kimschroeder67@msn.com
433StaalKimKlokkevangen 204983Dannemare42206657kim@k-staal.dk
563900StoubyPerBarsebæk 664300Holbæk24822624pstouby@hotmail.com
390WanstrupAndersLisenborgvej 7, Bølling6900Skjern40843006anders@wanstrup.dk



Apporteringsdommere autoriseret af SJDGældende pr. 1. januar 2021
Må dømme:
DJUs apporteringsprøve for jagthunde
Danmarks Jægerforbunds apporteringsprøve
Dansk Münsterländer Klubs apporteringsprøve
Dansk Breton Klubs apporteringsprøv
D-Nr.EfternavnFornavnVejnavnPost nr.ByTelefonMobile-mail
554ChristensenPreben BachNørreskovvej 68660Skanderborg8652155723821557pbgaarden@gmail.com
535IversenHardyBygumvej 67, Bygum9620Aalestrup21434053hardyiversen17@gmail.com
536JacobsenBjarneBragenholtvej 50, Langholt9310Vodskov20289469harlunn_@hotmail.com
553JensenHans Kristian LauGubsøvej 168600Silkeborg42180458amelballe@dlgmail.dk
538JensenJesper FunchKannikegårdsvej 303730Nexø6089599730243653mickentho@os.dk
332JensenOtto BrunhøjDamhusvej 96240Løgumkloster7374502240338225?
162JørgensenSøren StenhøjDadelstien 14171Glumsø4824703020257420ssj@gribskovens.dk
539KlausenJesper Funchklausenmou@gmail.com
540KleisBjarneStårbyvej 14735Mern4717470222142076kleistrading@mail.dk
541KristensenKarl GeorgSkovgaardsvej 289370Hals6138652798252068halsbonden@halsbonden.dk
4350334KuhlmannBennyAdelgade 1125400Bogense29907271Bkuhlmann@email.dk
124910LarsenJan Aaby BjælkerupFredsted Skovvej 76040Egtved24840612janogwinnie@gmail.com
124911LarsenWinnie BeuchertFredsted Skovvej 76040Egtved25168402janogwinnie@gmail.com
555MadsenPerLykkegårdsvej 14, O6700Esbjerg23277190jp.madsen@hotmail.dk
494470NielsenJens OleToftevej 108500Grenå30822456lyngroden@hotmail.com
542OlsenBent ArneEgevej 1, Jørlunde3550Slangerup6014319447333194bent.breton@gmail.com
543PedersenLarsØstergade 75881Skårup23808067LarsP71@icloud.com
178PetersenErikHedevænget 118800Viborg8657529020729190ep1@pc.dk
544PetersenKell GuldagerUranienborg Allé 132860Søborg3967006630221688kgp@at.dk
545RasmussenFlemmingDe Lichtenbergsvej 268500Grenå23603330fras@godmail.dk
547SecherAnneHjortekærbakken 62800Kgs. Lyngby4587902820686657acsec@dadlnet.dk
549SimonsenBent ArneVejlevej 46,6880Tarm20971713gshoney@post11.tele.dk
557SkovlySofieAgerhøj 304660Store Heddinge61469710sofieskovly@hotmail.com
143SommerBørgeVibevej 15 B8550Ryomgård8639483920786075bsommer@bsommer.dk
144SteinAsgerVed Gadekæret 21, Hørup3550Slangerup40331037steinfam@post.tele.dk
552StorgaardMonaKarl Jensens Vej 166731Tjæreborg21920030jagtlysten@gmail.com
551VandborgLars TygeRørvigvej 354500Nykøbing S.24633387sigurd@nyka.dk

Apporteringsdommere autoriseret af andre organisationer:Gældende pr. 1. januar 2021
Må dømme:
DJUs apporteringsprøve for jagthunde
Danmarks Jægerforbunds apporteringsprøve
Dansk Münsterländer Klubs apporteringsprøve
Dansk Breton Klubs apporteringsprøve
D-Nr.EfternavnFornavnVejnavnPost nr.ByTelefonMobile-mail
501AndersenCarstenKystparken 67130Juelsminde75616328
532AndersenKimSølystvej 288600Silkeborg40778410kim.point.s@hotmail.com
530DuusWillyAgertoften 102750Ballerup44666652
533FriisCarstenValmuemarken 185260Odense40400280skouwfriis@post.tele.dk
531HenriksenKrestenHyldegårdsvej 124581Rørvig40183465kresten@tavlsborggaards.dk
511LundSteen (Skipper)Pilevangen 13550Slangerup48278163stl@niras.dk
512MadsenAndersGilhøj 2, Vedersø6990Ulfborg97331022
529MadsenKajAnemonestien 1, Birgittelyst8800Viborg86638766
513MertzLarsJægerstræde 162690Karlslunde46151628
519OvesenBjørnHolløsevej 94420Regstrup5918375540448987autobamsen@mail.dk
521PoulsenTorben L.Eriksholmvej 144390Vipperød59181609
522PoulsenTorbenPer Poulsensvej 18305Samsø86377440
526ToftesgaardBjarneKildeløbet 382700Brønshøj38285730

DOMMERLISTE FOR SLÆB- OG APPORTERINGSPRØVER, RÆVESLÆBSPRØVER OG APPORTERINGSPRØVER
Må dømme:
DJUs apporteringsprøve for jagthundeGældende pr. 1. januar 2021
Danmarks Jægerforbunds apporteringsprøve
Dansk Münsterländer Klubs apporteringsprøve
Dansk Breton Klubs apporteringsprøve
Slæb- og apporteringsprøver
Fuldbrugsprøvernes discipliner: ræveslæb, apportering af 5 emner og vandarbejde
Ræveslæbsprøver
D-Nr.EfternavnFornavnVejnavnPost nr.ByTelefonMobile-mail
349MikkelsenJustHammelev Bygade 96500Vojens74507485justm@webspeed.dk

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

TIDLIGERE LISTE

DOMMERLISTE OVER AUTORISEREDE MARK­PRØVEDOMMERE  31. marts 2019

FOR STÅENDE JAGTHUNDE

Engelske racer:

Må dømme:

 Engelske og kontinentale racer i ungdomsklasse, åben klasse og brugsklasse.

Engelske racer vinderklasse

DJUs apporteringsprøve for jagthunde

Danmarks Jægerforbunds apporteringsprøve

Dansk Münsterländer Klubs apporteringsprøve

Dansk Breton Klubs apporteringsprøve

Skovfugleprøver er markeret med et  *s

102 Andersen, Jørgen Gordon, Flyvesandsvej 6, 5450 Otterup. 64 87 10 30 / 22 47 02 86

104 Andreasen, Jan, Gudumkærvej 6, 7400 Herning  40 52 31 77

179 Bak, John, Maderne 2, 4480 St. Fuglede  21 49 65 51

419 Bredsgaard, Allan, Terkelsbøl Bygade 50, 6360 Tinglev 74 64 23 71 / 21 47 80 83

106 Clausen, Erling, Stratvej 11, Sejstrup, 6740 Bramming. 75 17 36 05 / 23 34 06 35 *s

161 Clausen, Hans Peter, Videkærvej 21, 6740 Bramming  75 17 94 42 / 24 85 53 77

167 Dahl, Anton,  Vesterskovvej 34, 6091 Bjert  22 74 80 40

171 Dahl, Poul Erik, Ingridsvej 85, 6000 Kolding 23 24 83 68

378 Diederichsen, Allan, Riglandsegvej 3,  6580 Vamdrup. 75 59 82 53 / 22 38 99 84

172 Hansen, Jens, Foldenvej 85, 9981Jerup  98 48 22 53 / 51 54 24 94

114 Hansen, Mogens Vestergaard, Nybølle Vad 1, 2630 Tåstrup. 44 97 20 67 / 40 42 39 51

175 Jørgensen, Flemming Fuglede, Trudslevvej 58, 9480 Løkken  98 88 30 03 / 20 30 00 03

180 Klit, Thomas Dahl, Hallundbækvej 3, Blåhøj, 7330 Brande  75 34 53 67 / 22 13 28 15

380 Koch, Jan, Kærhusvej 2, 8783 Hornsyld 40 83 74 07

181 Kristensen, Claus Raahauge, Torkilstrup Huse 3, 4863 Eskilstrup  20 49 59 56

176 Krog, Brian Hinge, Lykken 13, Krejbjerg, 7860 Spøttrup  97 59 19 19 / 53 82 15 83

381 Krüger, Niels Erik, Østrupvej 32, 4400 Kalundborg. 31 13 60 96

160 Larsen, Joakim Skovgaard, Aastrup allé 62, 6100 Haderslev  40 76 99 84

129 Madsen Ole Dahl, Kvottrupvej 51, 8471 Sabro. 86 24 24 78 / 24 82 24 78

164 Nielsen, Claus, Poppelvej 4, Tulstrup, 3400 Hillerød   40 59 70 74

130 Nielsen, Frede, Godrumvej 1, Hjøllund, 7362 Hampen 40 42 19 01

157 Nielsen, Lars, Ålevejen 1, Torø Huse, 5610 Assens  64 49 15 21 / 21 64 51 88

177 Nielsen, Poul Valdemar, Holmvej 6, Kliplev, 6200 Aabenraa 50 50 14 45 / 74 68 83 83

166 Nissen, Allan, Povlskrovej 27, Uge, 6360 Tinglev  74 64 23 56 / 20 14 96 20  *s

XXX Nørhave, Bjarne, Kløvervej 9, 4653 Karise  4070 4840

183 Paulsen, Robert, Klosterbakken 43, 6230 Rødekro  5126 6630

383 Petersen, Ove Steen, Attrupvej 6, Strøby, 8550 Ryomgård. 86 39 47 63

101 Rimmen, Erik, Havhusvej 5, Lønstrup, 9800 Hjørring. 60 62 95 20 / 30 96 03 68

XXX Stadelhofer, Ulrik, Nordvangen 41, 7173 Vonge  40 55 56 66

XXX Stenbek, Thomas, Ringvej 28, 4750 Lundby  4186 6388

156 Sørensen, Flemming, Tøndervej 7, 6280 Højer. 74 73 49 39 / 28 25 28 39

182 Sørensen, Poul Aagaard, Baldersvej 26, 7800 Skive  97 52 36 86 / 27 64 81 90

165 Vad, Sven Aage, Gørdingvej 5, 6740 Bramming  75 17 72 79 / 40 45 82 27  *s

154 Varming, Anders, Sødingevej 28 5750 Ringe. 62 62 44 00 / 40 79 26 17

147 Vestervang, Poul, Køgevej 58, 4652 Hårlev. 56 26 66 51 / 23 20 82 81

152 Winkler, Erik Lykkegaard, Mindelundvej 9, 7400 Herning 9714 9376 /2896 73 71

Kontinentale racer:

Må dømme:

Engelske og kontinentale racer i ungdomsklasse, åben klasse og brugsklasse.

Kontinentale racer vinderklasse

DJUs apporteringsprøve for jagthunde

Danmarks Jægerforbunds apporteringsprøve

Dansk Münsterländer Klubs apporteringsprøve

Dansk Breton Klubs apporteringsprøve

Slæb- og apporteringsprøver

Fuldbrugsprøver, såfremt man har været på kursus vedr. fuldbrugsprøver

Ræveslæbsprøver

Skovfugleprøver er markeret med et  *s

304 Andersen, Henrik Raae, Lunderødvej 82, Marup, 4340 Tølløse. 2578 6665

399 Andersen, Ole N., Kalvevasen 22, 8970 Havndal  2467 2199  *s

400 Axelsen, Bjarne, Slågårdsvej 7, 4660 St. Heddinge  56 52 99 90 / 29 24 77 20

386 Bersang, Torben, Fredensgade 3, 6900 Skjern. 75 24 59 58 / 23 26 07 67

419 Bredsgaard, Allan, Terkelsbøl Bygade 50, 6360 Tinglev 74 64 23 71 / 21 47 80 83

309 Christensen, Claus, Hæsumvej 101, 9530 Støvring. 4048 7557

311 Christensen, Jørgen, Kirkegyden 17, 5580 Nr. Aaby. 64 42 34 31 / 20 33 25 96

420 Christensen, Michael Sanner, Hærvejen 20, 7183 Randbøl 75 88 31 23 / 28 30 47 88

421 Clausen, H. C., Gåsebakken 3, 6710 Esbjerg V 75 26 91 55 / 26 70 33 56

430 Feigh, Jan Leleu, Hammerichsvej 8, 4760 Vordingborg  4142 4995

427 Føhns, Knud Steiner, Valmuehaven 19, 6950 Ringkøbing  97 32 52 16 / 20 32 89 40

401 Grundahl, Allan, Traneholmvej 3, 2680 Solrød Strand  26 30 55 00

388 Hansen, Jens Kristian, Lavendelvej 59, 4470 Svebølle   23 47 94 77

413 Hansen, Jesper, Gammelbyvej 7, 4900 Nakskov  20 70 75 71 / 24 41 29 23

434 Hansen, Jesper Kjærulff, Rimmervej 50, Ulsted, 9370 Hals  25 27 73 43

320 Hansen, John H., Fanøvej 7, 4060 Kr. Såby. 46 49 17 97 / 26 20 17 07

389 Hansen, Jørgen Stengel, Ll.Tvedevej 27, Bøgesø, 4700 Næstved. 5556 4663 / 4054 5018

409 Hedegaard, Kaj, Galgetoften 1 B, 6630 Rødding 74 84 21 51 / 24 43 98 22

397 Hemme, Martin Bjørn, Klovtoftevej 11, 6230 Rødekro. 74 66 94 96 / 20 49 19 36

422 Henriksen, Gorm, Ørnevej 6, Rindum, 6950 Ringkøbing 97 32 41 21 / 52 37 17 79  *s

396 Henriksen, Kirstein, Guldforhovedvej 50, 7441 Bording.  86 86 20 14 / 30 59 20 14

398 Hildebrandt, Ole, Vejby Sønderhede 61, 9760 Vrå. 86 33 41 16 / 40 56 63 48

428 Hougaard, Tommy, Kløvervangen 5, Nørager, 8961 Allingåbro  22 44 71 88

411 Hugener-Ohlsen, Per, Pytgade 12, Vollerup, 6400 Sønderborg  74 43 29 10 / 29 88 06 58

431 Jacobsen, Dan Hartvig, Lundsfrydvej 9 B, 1. sal, 2500 Valby  2049 1006

385 Jacobsen, Uffe, Hvingelvej 3, Hee, 6950 Ringkøbing. 61 28 50 32  *s

423 Jakobsen, Jeff, Lergravsvej 55, 4300 Holbæk  2519 4704

414 Jensen, Bo Bryndum, Sletten 91, 6800 Varde  75 22 46 20 / 29 47 24 47  *s

404 Jensen, Leif Ekelund, Enghaven 3, 6580 Vamdrup  23 38 96 18

424 Johannsen, Johny Funda, Kristiansmindevej 4, 6330 Padborg 88 51 47 40 / 21 92 36 68

416 Jørgensen, René, Nykøbingvej 22, 4990 Sakskøbing   30 45 85 84

405 Kjeldsen, Kristen Daugaard, Engkærgårds Allé 9, 8340 Malling  2040 7310

340 Kromann, Niels Erik, Østerhovedvej 1, 7323 Give. 75 73 22 66  / 40 36 18 61

403 Laulund, Jes, Ladegård Mark 3, Orte, 5560 Aarup   65 71 10 08 / 20 60 10 08

402 Laursen, Anette, Hærvejen 20, 7183 Randbøl   75 88 31 23 / 21 18 31 23

406 Lundhøj, Carsten, Arnkilsmaj 21, Kær, 6400 Sønderborg  74 43 32 68 / 20 20 26 76

425 Madsen, Freddy Friborg, Grindstedvej 64, 7184 Vandel 60 15 55 32 / 29 28 76 65

352 Maabjerg, Knud, Nylandsvej 20,7480 Vildbjerg. 97 46 82 08 / 28 66 79 37

355 Nielsen Jens Jørgen, Teglgårdsvej 23, Svorbæk, 8300 Odder. 86 54 35 21 / 21 25 72 42

412 Nielsen, Kim, Vadebrovej 35, Nagelsti, 4800 Nykøbing F  54 82 68 43 / 21 75 68 43

429 Nielsen, Kim Krogh, Vallerbækvej 72, 7470 Karup  2223 5958

393 Nissen Nielsen, Ove, Kærbølvej 20, 6760 Ribe. 75 42 26 54 / 28 18 89 24

358 Nürnberg, Bjarne, Vedtoftevej 33, 5620 G­lamsbjerg. 61 70 54 52 / 64 45 10 64

435 Pedersen, Denny Chr. Pauk, Svalhøjvej 11, 3790 Hasle  2420 4374

395 Pedersen, Erling, Abildskærvej 5, Harreby, 6630 Rødding. 74 84 55 64

XXX Pedersen, Michael  Gårdvejen 2, 4500 Nykøbing Sjælland  2517 6074

432 Pedersen, Michael Skov, Borupvej 80 A, 3330 Gørløse  2830 1851

426 Poulsen, Jakob, Kærbøl Markvej 25, 6760 Ribe 75 42 48 73 / 40 76 72 37

XXX Rasmussen, Kim  Dreyersvænget 1, 7000 Fredericia 2299 0078

417 Rasmussen, Poul-Erik, Åvangen 25, 5771 Stenstrup  22 23 23 62

407 Schrøder, Kim, Vestergade 37, 6230 Rødekro  74 66 19 02 / 21 62 52 62

433 Staal, Kim, Klokkevangen 20, 4983 Dannemare  4220 6657

XXX Stouby, Per  Barsebæk 66, 4300 Holbæk  2482 2624

390 Wanstrup, Anders, Lisenborgvej 7, Bølling, 6900 Skjern. 40 84 30 06

 

   

DOMMERLISTE FOR APPORTERINGSPRØVER

 

Apporteringsdommere autoriseret 

 

Må dømme:

DJUs apporteringsprøve for jagthunde

Danmarks Jægerforbunds apporteringsprøve

Dansk Münsterländer Klubs apporteringsprøve

Dansk Breton Klubs apporteringsprøve

162 Jørgensen, Søren Stenhøj, Dadestien 1, 4171 Glumsø  20 25 74 30

554 Christensen, Preben Bach, Nørskovvej 6, 8660 Skanderborg  8652 1557 / 2382 1557

535 Iversen, Hardy, Bygumvej 67, Bygum, 9620 Aalestrup  21 43 40 53

536 Jacobsen, Bjarne, Bragenholtvej 50, Langholt, 9310 Vodskov  20 28 94 69

553 Jensen, Hans Kristian Lau, Sinding Hedevej 45, 8600 Silkeborg  42 18 04 58

538 Jensen, Jesper Funch, Kannikegårdsvej 30, 3730 Nexø  60 89 59 97 / 30 24 36 53

332 Jensen, Otto Brunhøj, Damhusvej 9, 6240 Løgumkloster. 73 74 50 22 / 40 33 82 25

540 Kleis, Bjarne, Stårbyvej 1, 4735 Mern  47 17 47 02 / 22 14 20 76

541 Kristensen, Karl Georg, Skovgaardsvej 28, 9370 Hals  61 38 65 27 / 98 25 20 68

555 Madsen, Per, Lykkegårdsvej 14, 0, 6700 Esbjerg 2327 7190

542 Olsen, Bent Arne, Egevej 1, Jørlunde, 3550 Slangerup  60 14 31 94 / 47 33 31 94

543 Pedersen, Lars, Østergade 7, 5881 Skårup  23 80 80 67

xxx Petersen, Erik, Hedevænget 11, 8800 Viborg  20 72 91 90

544 Petersen, Kell Guldager, Uranienborg Allé 13, 2860 Søborg  39 67 00 66 / 30 22 16 88

545 Rasmussen, Flemming, De Lichtenbergsvej 26, 8500 Grenå  23 60 33 30

556 Rasmussen, Kim B., Dreyersvænget 1, 7000 Fredericia 2299 0078

547 Secher, Anne, Hjortekærbakken 6, 2800 Kgs. Lyngby  45 87 90 28 / 20 68 66 57

548 Secher, Claus, Hjortekærbakken 6, 2800 Kgs. Lyngby  45 87 90 28 / 23 40 97 94

549 Simonsen, Bent, Vejlevej 46, 6880 Tarm  20 97 17 13

xxx Asger Stein, Ved Gadekæret 21, Hørup, 3550 Slangerup   40 33 10 37

557 Skovly, Sofie, Agerhøj 30, 4660 Store Heddinge 6146 9710

143 Sommer, Børge, Vibevej 15 B, 8550 Ryomgård  86 39 48 39 / 20 78 60 75

552 Storgaard, Mona, Karl Jensens Vej 16, 6737 Tjæreborg  21 92 00 30

550 Trøjborg, Carsten, Gl. Egebjergvej 31, 8700 Horsens  20 62 70 02

551 Vandborg, Lars Tyge, Rørvigvej 35, 4500 Nykøbing S  24 63 33 87

Jens Ole Nielsen Toftevej 10 8500 Grenaa Mobil: 30 82 24 56 

Benny Kuhlmann Adelgade 112 5400 Bogense Mobil: 29 90 72 71 

Jan Aaby Bjælkerup Larsen Fredsted Skovvej 7 6040 Egtved  24 84 06 12

Winnie Beuchert Larsen Fredsted Skovvej 7 6040 Egtved  25 16 84 02 

Apporteringsdommere autoriseret af andre organisationer

 

Må dømme:

DJUs apporteringsprøve for jagthunde

Danmarks Jægerforbunds apporteringsprøve

Dansk Münsterländer Klubs apporteringsprøve

Dansk Breton Klubs apporteringsprøve

 

501 Andersen, Carsten, Kystparken 6, 7130 Juelsminde. 75 61 63 28

532 Andersen, Kim, Sølystvej 28, 8600 Silkeborg  40 77 84 10

530 Duus, Willy, Agertoften 10, 2750 Ballerup  44 66 66 52

533 Friis, Carsten, Valmuemarken 18, 5260 Odense S  4040 0280

531 Henriksen, Kresten, Hyldegårdsvej 12, 4581 Rørvig  40 18 34 65

511 Lund, Steen, (Skipper) Pilevangen 1, Lystrup, 3550 Slangerup. 48 27 81 63 / 40 15 84 50

512 Madsen, Anders, Gilhøj 2, Vedersø, 6990 Ulfborg. 97 33 10 22

529 Madsen, Kaj, Anemonestien 1, Birgittelyst, 8800 Viborg  86 63 87 66

513 Mertz, Lars, Jægerstræde 16, 2690 Karlslunde. 46 15 16 28

519 Ovesen, Bjørn, Holløsevej 9, 4420 Regstrup   59 18 37 55 / 40 44 89 87

521 Poulsen, Torben L., Eriksholmvej 14, 4390 Vipperød. 59 18 16 09

522 Poulsen, Torben, Per Poulsensvej 1, 8305 Samsø. 86 37 74 40

526 Toftesgaard, Bjarne, Kildeløbet 38, 2700 Brønshøj. 38 28 57 30

 

Udover ovennævnte dommere kan prøverne også dømmes af autoriserede dommere, der kan dømme retrievernes og spaniels apporteringsprøver.

 

DOMMERLISTE FOR SLÆB- OG APPORTERINGSPRØVER, RÆVESLÆBSPRØ-VER OG APPORTERINGSPRØVER

 

Må dømme:

DJUs apporteringsprøve for jagthunde

Danmarks Jægerforbunds apporteringsprøve

Dansk Münsterländer Klubs apporteringsprøve

Dansk Breton Klubs apporteringsprøve

Slæb- og apporteringsprøver

Fuldbrugsprøvernes discipliner: ræveslæb, apportering af 5 emner og vandarbejde

Ræveslæbsprøver

 

349 Mikkelsen, Just, Hammelev Bygade 9, 6500 Vojens  74 50 74 85