DOMMERLISTE OVER AUTORISEREDE MARK­PRØVEDOMMERE  31. marts 2019

FOR STÅENDE JAGTHUNDE

Engelske racer:

Må dømme:

 Engelske og kontinentale racer i ungdomsklasse, åben klasse og brugsklasse.

Engelske racer vinderklasse

DJUs apporteringsprøve for jagthunde

Danmarks Jægerforbunds apporteringsprøve

Dansk Münsterländer Klubs apporteringsprøve

Dansk Breton Klubs apporteringsprøve

Skovfugleprøver er markeret med et  *s

102 Andersen, Jørgen Gordon, Flyvesandsvej 6, 5450 Otterup. 64 87 10 30 / 22 47 02 86

104 Andreasen, Jan, Gudumkærvej 6, 7400 Herning  40 52 31 77

179 Bak, John, Maderne 2, 4480 St. Fuglede  21 49 65 51

419 Bredsgaard, Allan, Terkelsbøl Bygade 50, 6360 Tinglev 74 64 23 71 / 21 47 80 83

106 Clausen, Erling, Stratvej 11, Sejstrup, 6740 Bramming. 75 17 36 05 / 23 34 06 35 *s

161 Clausen, Hans Peter, Videkærvej 21, 6740 Bramming  75 17 94 42 / 24 85 53 77

107 Clausen, Martin, Jernbanegade 24 st.tv., 6740 Bramming  21 48 81 24

167 Dahl, Anton,  Vesterskovvej 34, 6091 Bjert  22 74 80 40

171 Dahl, Poul Erik, Ingridsvej 85, 6000 Kolding 23 24 83 68

378 Diederichsen, Allan, Riglandsegvej 3,  6580 Vamdrup. 75 59 82 53 / 22 38 99 84

168 Frøkjær, Kristian,  Barslundvej 13, 7330 Brande   23 83 97 95

172 Hansen, Jens, Foldenvej 85, 9981Jerup  98 48 22 53 / 51 54 24 94

114 Hansen, Mogens Vestergaard, Nybølle Vad 1, 2630 Tåstrup. 44 97 20 67 / 40 42 39 51

175 Jørgensen, Flemming Fuglede, Trudslevvej 58, 9480 Løkken  98 88 30 03 / 20 30 00 03

180 Klit, Thomas Dahl, Hallundbækvej 3, Blåhøj, 7330 Brande  75 34 53 67 / 22 13 28 15

380 Koch, Jan, Kærhusvej 2, 8783 Hornsyld 40 83 74 07

181 Kristensen, Claus Raahauge, Torkilstrup Huse 3, 4863 Eskilstrup  20 49 59 56

176 Krog, Brian Hinge, Lykken 13, Krejbjerg, 7860 Spøttrup  97 59 19 19 / 53 82 15 83

381 Krüger, Niels Erik, Østrupvej 32, 4400 Kalundborg. 31 13 60 96

160 Larsen, Joakim Skovgaard, Aastrup allé 62, 6100 Haderslev  40 76 99 84

129 Madsen Ole Dahl, Kvottrupvej 51, 8471 Sabro. 86 24 24 78 / 24 82 24 78

164 Nielsen, Claus, Poppelvej 4, Tulstrup, 3400 Hillerød   40 59 70 74

130 Nielsen, Frede, Godrumvej 1, Hjøllund, 7362 Hampen 40 42 19 01

157 Nielsen, Lars, Ålevejen 1, Torø Huse, 5610 Assens  64 49 15 21 / 21 64 51 88

177 Nielsen, Poul Valdemar, Holmvej 6, Kliplev, 6200 Aabenraa 50 50 14 45 / 74 68 83 83

166 Nissen, Allan, Povlskrovej 27, Uge, 6360 Tinglev  74 64 23 56 / 20 14 96 20  *s

183 Paulsen, Robert, Klosterbakken 43, 6230 Rødekro  5126 6630

178 Petersen, Erik, Hedevænget 11, 8800 Viborg  20 72 91 90

383 Petersen, Ove Steen, Attrupvej 6, Strøby, 8550 Ryomgård. 86 39 47 63

101 Rimmen, Erik, Havhusvej 5, Lønstrup, 9800 Hjørring. 60 62 95 20 / 30 96 03 68

144 Stein, Asger, Ved Gadekæret 21, Hørup, 3550 Slangerup. 40 33 10 37

153 Stærkær, Søren, Hovedvejen 263, 5580 Nr. Åby. 64 42 22 73

156 Sørensen, Flemming, Tøndervej 7, 6280 Højer. 74 73 49 39 / 28 25 28 39

182 Sørensen, Poul Aagaard, Baldersvej 26, 7800 Skive  97 52 36 86 / 27 64 81 90

165 Vad, Sven Aage, Gørdingvej 5, 6740 Bramming  75 17 72 79 / 40 45 82 27  *s

154 Varming, Anders, Sødingevej 28 5750 Ringe. 62 62 44 00 / 40 79 26 17

147 Vestervang, Poul, Køgevej 58, 4652 Hårlev. 56 26 66 51 / 23 20 82 81

152 Winkler, Erik Lykkegaard, Mindelundvej 9, 7400 Herning 9714 9376 /2896 73 71

Kontinentale racer:

Må dømme:

Engelske og kontinentale racer i ungdomsklasse, åben klasse og brugsklasse.

Kontinentale racer vinderklasse

DJUs apporteringsprøve for jagthunde

Danmarks Jægerforbunds apporteringsprøve

Dansk Münsterländer Klubs apporteringsprøve

Dansk Breton Klubs apporteringsprøve

Slæb- og apporteringsprøver

Fuldbrugsprøver, såfremt man har været på kursus vedr. fuldbrugsprøver

Ræveslæbsprøver

Skovfugleprøver er markeret med et  *s

304 Andersen, Henrik Raae, Lunderødvej 82, Marup, 4340 Tølløse. 2578 6665

399 Andersen, Ole N., Kalvevasen 22, 8970 Havndal  2467 2199  *s

400 Axelsen, Bjarne, Slågårdsvej 7, 4660 St. Heddinge  56 52 99 90 / 29 24 77 20

386 Bersang, Torben, Fredensgade 3, 6900 Skjern. 75 24 59 58 / 23 26 07 67

419 Bredsgaard, Allan, Terkelsbøl Bygade 50, 6360 Tinglev 74 64 23 71 / 21 47 80 83

309 Christensen, Claus, Hæsumvej 101, 9530 Støvring. 4048 7557

311 Christensen, Jørgen, Kirkegyden 17, 5580 Nr. Aaby. 64 42 34 31 / 20 33 25 96

420 Christensen, Michael Sanner, Hærvejen 20, 7183 Randbøl 75 88 31 23 / 28 30 47 88

421 Clausen, H. C., Gåsebakken 3, 6710 Esbjerg V 75 26 91 55 / 26 70 33 56

430 Feigh, Jan Leleu, Hammerichsvej 8, 4760 Vordingborg  4142 4995

427 Føhns, Knud Steiner, Valmuehaven 19, 6950 Ringkøbing  97 32 52 16 / 20 32 89 40

401 Grundahl, Allan, Traneholmvej 3, 2680 Solrød Strand  26 30 55 00

388 Hansen, Jens Kristian, Lavendelvej 59, 4470 Svebølle   23 47 94 77

413 Hansen, Jesper, Gammelbyvej 7, 4900 Nakskov  20 70 75 71 / 24 41 29 23

434 Hansen, Jesper Kjærulff, Rimmervej 50, Ulsted, 9370 Hals  25 27 73 43

320 Hansen, John H., Fanøvej 7, 4060 Kr. Såby. 46 49 17 97 / 26 20 17 07

389 Hansen, Jørgen Stengel, Ll.Tvedevej 27, Bøgesø, 4700 Næstved. 5556 4663 / 4054 5018

409 Hedegaard, Kaj, Galgetoften 1 B, 6630 Rødding 74 84 21 51 / 24 43 98 22

397 Hemme, Martin Bjørn, Klovtoftevej 11, 6230 Rødekro. 74 66 94 96 / 20 49 19 36

422 Henriksen, Gorm, Ørnevej 6, Rindum, 6950 Ringkøbing 97 32 41 21 / 52 37 17 79  *s

396 Henriksen, Kirstein, Guldforhovedvej 50, 7441 Bording.  86 86 20 14 / 30 59 20 14

398 Hildebrandt, Ole, Vejby Sønderhede 61, 9760 Vrå. 86 33 41 16 / 40 56 63 48

428 Hougaard, Tommy, Kløvervangen 5, Nørager, 8961 Allingåbro  22 44 71 88

411 Hugener-Ohlsen, Per, Pytgade 12, Vollerup, 6400 Sønderborg  74 43 29 10 / 29 88 06 58

431 Jacobsen, Dan Hartvig, Lundsfrydvej 9 B, 1. sal, 2500 Valby  2049 1006

385 Jacobsen, Uffe, Hvingelvej 3, Hee, 6950 Ringkøbing. 61 28 50 32  *s

423 Jakobsen, Jeff, Lergravsvej 55, 4300 Holbæk  2519 4704

414 Jensen, Bo Bryndum, Sletten 91, 6800 Varde  75 22 46 20 / 29 47 24 47  *s

404 Jensen, Leif Ekelund, Enghaven 3, 6580 Vamdrup  23 38 96 18

424 Johannsen, Johny Funda, Kristiansmindevej 4, 6330 Padborg 88 51 47 40 / 21 92 36 68

416 Jørgensen, René, Nykøbingvej 22, 4990 Sakskøbing   30 45 85 84

405 Kjeldsen, Kristen Daugaard, Engkærgårds Allé 9, 8340 Malling  2040 7310

340 Kromann, Niels Erik, Østerhovedvej 1, 7323 Give. 75 73 22 66  / 40 36 18 61

343 Larsen, Jørgen, Vesterlund 56, 7830 Vinderup. 61 76 76 20

403 Laulund, Jes, Ladegård Mark 3, Orte, 5560 Aarup   65 71 10 08 / 20 60 10 08

402 Laursen, Anette, Hærvejen 20, 7183 Randbøl   75 88 31 23 / 21 18 31 23

406 Lundhøj, Carsten, Arnkilsmaj 21, Kær, 6400 Sønderborg  74 43 32 68 / 20 20 26 76

425 Madsen, Freddy Friborg, Grindstedvej 64, 7184 Vandel 60 15 55 32 / 29 28 76 65

352 Maabjerg, Knud, Nylandsvej 20,7480 Vildbjerg. 97 46 82 08 / 28 66 79 37

355 Nielsen Jens Jørgen, Teglgårdsvej 23, Svorbæk, 8300 Odder. 86 54 35 21 / 21 25 72 42

412 Nielsen, Kim, Vadebrovej 35, Nagelsti, 4800 Nykøbing F  54 82 68 43 / 21 75 68 43

429 Nielsen, Kim Krogh, Vallerbækvej 72, 7470 Karup  2223 5958

393 Nissen Nielsen, Ove, Kærbølvej 20, 6760 Ribe. 75 42 26 54 / 28 18 89 24

358 Nürnberg, Bjarne, Vedtoftevej 33, 5620 G­lamsbjerg. 61 70 54 52 / 64 45 10 64

435 Pedersen, Denny Chr. Pauk, Svalhøjvej 11, 3790 Hasle  2420 4374

395 Pedersen, Erling, Abildskærvej 5, Harreby, 6630 Rødding. 74 84 55 64

432 Pedersen, Michael Skov, Borupvej 80 A, 3330 Gørløse  2830 1851

426 Poulsen, Jakob, Kærbøl Markvej 25, 6760 Ribe 75 42 48 73 / 40 76 72 37

417 Rasmussen, Poul-Erik, Åvangen 25, 5771 Stenstrup  22 23 23 62

407 Schrøder, Kim, Vestergade 37, 6230 Rødekro  74 66 19 02 / 21 62 52 62

433 Staal, Kim, Klokkevangen 20, 4983 Dannemare  4220 6657

390 Wanstrup, Anders, Lisenborgvej 7, Bølling, 6900 Skjern. 40 84 30 06

 

   

DOMMERLISTE FOR APPORTERINGSPRØVER

 

Apporteringsdommere autoriseret 

 

Må dømme:

DJUs apporteringsprøve for jagthunde

Danmarks Jægerforbunds apporteringsprøve

Dansk Münsterländer Klubs apporteringsprøve

Dansk Breton Klubs apporteringsprøve

162 Jørgensen, Søren Stenhøj, Dadestien 1, 4171 Glumsø  20 25 74 30

554 Christensen, Preben Bach, Nørskovvej 6, 8660 Skanderborg  8652 1557 / 2382 1557

535 Iversen, Hardy, Bygumvej 67, Bygum, 9620 Aalestrup  21 43 40 53

536 Jacobsen, Bjarne, Bragenholtvej 50, Langholt, 9310 Vodskov  20 28 94 69

553 Jensen, Hans Kristian Lau, Sinding Hedevej 45, 8600 Silkeborg  42 18 04 58

538 Jensen, Jesper Funch, Kannikegårdsvej 30, 3730 Nexø  60 89 59 97 / 30 24 36 53

332 Jensen, Otto Brunhøj, Damhusvej 9, 6240 Løgumkloster. 73 74 50 22 / 40 33 82 25

540 Kleis, Bjarne, Stårbyvej 1, 4735 Mern  47 17 47 02 / 22 14 20 76

541 Kristensen, Karl Georg, Skovgaardsvej 28, 9370 Hals  61 38 65 27 / 98 25 20 68

555 Madsen, Per, Lykkegårdsvej 14, 0, 6700 Esbjerg 2327 7190

542 Olsen, Bent Arne, Egevej 1, Jørlunde, 3550 Slangerup  60 14 31 94 / 47 33 31 94

543 Pedersen, Lars, Østergade 7, 5881 Skårup  23 80 80 67

544 Petersen, Kell Guldager, Uranienborg Allé 13, 2860 Søborg  39 67 00 66 / 30 22 16 88

545 Rasmussen, Flemming, De Lichtenbergsvej 26, 8500 Grenå  23 60 33 30

556 Rasmussen, Kim B., Dreyersvænget 1, 7000 Fredericia 2299 0078

547 Secher, Anne, Hjortekærbakken 6, 2800 Kgs. Lyngby  45 87 90 28 / 20 68 66 57

548 Secher, Claus, Hjortekærbakken 6, 2800 Kgs. Lyngby  45 87 90 28 / 23 40 97 94

549 Simonsen, Bent, Vejlevej 46, 6880 Tarm  20 97 17 13

557 Skovly, Sofie, Agerhøj 30, 4660 Store Heddinge 6146 9710

143 Sommer, Børge, Vibevej 15 B, 8550 Ryomgård  86 39 48 39 / 20 78 60 75

552 Storgaard, Mona, Karl Jensens Vej 16, 6737 Tjæreborg  21 92 00 30

550 Trøjborg, Carsten, Gl. Egebjergvej 31, 8700 Horsens  20 62 70 02

551 Vandborg, Lars Tyge, Rørvigvej 35, 4500 Nykøbing S  24 63 33 87

Apporteringsdommere autoriseret af andre organisationer

 

Må dømme:

DJUs apporteringsprøve for jagthunde

Danmarks Jægerforbunds apporteringsprøve

Dansk Münsterländer Klubs apporteringsprøve

Dansk Breton Klubs apporteringsprøve

 

501 Andersen, Carsten, Kystparken 6, 7130 Juelsminde. 75 61 63 28

532 Andersen, Kim, Sølystvej 28, 8600 Silkeborg  40 77 84 10

530 Duus, Willy, Agertoften 10, 2750 Ballerup  44 66 66 52

533 Friis, Carsten, Valmuemarken 18, 5260 Odense S  4040 0280

531 Henriksen, Kresten, Hyldegårdsvej 12, 4581 Rørvig  40 18 34 65

511 Lund, Steen, (Skipper) Pilevangen 1, Lystrup, 3550 Slangerup. 48 27 81 63 / 40 15 84 50

512 Madsen, Anders, Gilhøj 2, Vedersø, 6990 Ulfborg. 97 33 10 22

529 Madsen, Kaj, Anemonestien 1, Birgittelyst, 8800 Viborg  86 63 87 66

513 Mertz, Lars, Jægerstræde 16, 2690 Karlslunde. 46 15 16 28

519 Ovesen, Bjørn, Holløsevej 9, 4420 Regstrup   59 18 37 55 / 40 44 89 87

521 Poulsen, Torben L., Eriksholmvej 14, 4390 Vipperød. 59 18 16 09

522 Poulsen, Torben, Per Poulsensvej 1, 8305 Samsø. 86 37 74 40

526 Toftesgaard, Bjarne, Kildeløbet 38, 2700 Brønshøj. 38 28 57 30

 

Udover ovennævnte dommere kan prøverne også dømmes af autoriserede dommere, der kan dømme retrievernes og spaniels apporteringsprøver.

 

DOMMERLISTE FOR SLÆB- OG APPORTERINGSPRØVER, RÆVESLÆBSPRØ-VER OG APPORTERINGSPRØVER

 

Må dømme:

DJUs apporteringsprøve for jagthunde

Danmarks Jægerforbunds apporteringsprøve

Dansk Münsterländer Klubs apporteringsprøve

Dansk Breton Klubs apporteringsprøve

Slæb- og apporteringsprøver

Fuldbrugsprøvernes discipliner: ræveslæb, apportering af 5 emner og vandarbejde

Ræveslæbsprøver

 

349 Mikkelsen, Just, Hammelev Bygade 9, 6500 Vojens  74 50 74 85