SJDs kvalitetsprøver efterår 2022

 

Engelske racer.

 

SJDs prøve Holsted ved den 3. september– max. 2 hold.

Mødested: Lourupvej 30, 6670 Holsted

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Sarah Jensen, Lorupvej 30, 6670 Holsted, tlf. 5155 6841

E-mail: talactho@gmail.com

Dommer: Endnu ikke fastlagt

Tilmeldingsfrist 28.08.2022

 

SJDs prøve ved Tuse Næs den 4. september - max. 2 hold engelske

Mødested: Højlystvej 23, 4300 Holbæk

Mødetid 8.30.

Prøveleder Jan Lorentsen tlf. 2482 0921

E-mail: jkllorentsen@gmail.com

Dommere: Endnu ikke fastlagt

Tilmeldingsfrist 28.08.2022

 

SJDs Nordjyske prøve den 10. september - max. 2 hold engelske.

Mødested: Gl. Toftegård, Gl. Toftegårdsvej 65, 9440 Aabybro.

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Ingerlise Rasmussen, Bolle Engvej 94, 9330 Dronninglund, tlf.:  4093 2898 (Efter kl. 16:00).

E-mail: post@ir-fritid.dk

Dommere: Jens Hansen og Poul Aagaard Sørensen

Tilmeldingsfrist 02.09.2022

Der kan købes kaffe og rundstykker om morgenen.

 

SJDs prøve ved Holsted den 10. september– max. 2 hold.

Mødested: Lourupvej 30, 6670 Holsted

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Sarah Jensen, Lorupvej 30, 6670 Holsted, tlf. 5155 6841

E-mail: talactho@gmail.com

Dommer: Endnu ikke fastlagt

Tilmeldingsfrist 02.09.2022

 

SJDs prøve ved Tuse Næs den 11. september - max. 2 hold engelske

Mødested: Højlystvej 23, 4300 Holbæk

Mødetid 8.30.

Prøveleder Jan Lorentsen tlf. 2482 0921

E-mail: jkllorentsen@gmail.com

Dommere: Endnu ikke fastlagt

Tilmeldingsfrist 02.09.20222

 

Engelsk og kontinentale

SJDs prøve ved Rødby den 6. september  - 1 hold engelske og 2 hold kontinentale (max 36 hunde)

Mødested: Oplyses senere på hundeweb

Mødetid: kl 08:30.

Prøveleder: Ole Emde Schmidt, Skovstræde 17, 4880 Nysted,  tlf. 2128 4156

E-mail: obomstaerk@yahoo.dk

Dommer: Endnu ikke fastlagt

Tilmeldingsfrist 30.08.2022

 

SJDs prøve på Læsø den 11. september - 1 hold engelske/ kontinentale

Mødested: Doktorvejen 37, 9940 Læsø

Mødetid: kl 09:30.

Prøveleder: Kent Hvirring Jensen

E-mail: 98499438@mail.dk

Dommer: Ole Andersen

Tilmeldingsfrist 04.09.2022

 

Kontinentale racer

 

SJDs prøve ved Gunderslevholm den 4. september - max. 2 hold kontinentale

Mødested: Rejnstrupvej 9, 4250 Fuglebjerg

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Niels Hardy Henriksen tlf. 5133 2225

E-mail: n.hardy.henriksen@gmail.com

Dommer: Endnu ikke fastlagt

Tilmeldingsfrist 28.08.2022

SJDs prøve ved Skive den 10. september – max 2 hold kontinentale

Mødested: Oplyses senere.

Mødetid kl. 08.30

PL: Anders Laigaard, Glyngørevej 12, 7800 Skive tlf. 2092 3307

E-mail: anders.laigaard@gmail.com

Dommere: Ikke på plads endnu.

Tilmeldingsfrist: 02.09.2022

 

SJDs prøve ved Simmersted den 10. september - max. 1 hold kontinentale

Mødested: Sommerstedvej 7, 6500 Vojens

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Jørgen Duus, Simmersted Byvej 12, 6500 Vojens tlf. 2162 4612

E-mail: jkduus1950@gmail.com

Dommer: Endnu ikke fastlagt

Tilmeldingsfrist 02.09.2022

 

SJDs prøve på Bornholm den 10. september – max. 1 hold kontinentale

Mødested: Vestermarievej 8, 3700 Rønne

Mødetid kl. 09.00.

Prøveleder: Poul-Rikard Ebbesen, Vestermarievej 8, 3700 Rønne, tlf. 2363 1901

E-mail: phe@ncc.dk

Dommer: Endnu ikke fastlagt

Tilmeldingsfrist 02.09.2022

 

SJDs prøve på Bornholm den 11. september – max. 1 hold kontinentale

Mødested: Vestermarievej 8, 3700 Rønne

Mødetid kl. 09.00.

Prøveleder: Poul-Rikard Ebbesen, Vestermarievej 8, 3700 Rønne, tlf. 2363 1901

E-mail: phe@ncc.dk

Dommer: Endnu ikke fastlagt

Tilmeldingsfrist 02.09.2022

 

SJDs prøve ved Hobro den 16. september – max. 2 hold kontinentale

Mødested: Vielshøjen 3, Hørby, 9500 Hobro

Mødetid kl. 09.00.

Prøveleder: Peter Katholm, Vielshøjen 3, Hørby, 9500 Hobro, tlf. 2134 1660

E-mail: peter@eurocon.dk

Dommer: Endnu ikke fastlagt

Tilmeldingsfrist: 02.09.2022

Brugsprøve ved Tiset den 19. september – 1 hold kontinentale

Mødested: Tiset Jagtforening, Landbomarken 3a, Tiset, 6510 Gram

Mødetid kl. 08.00

PL: Tommy Westergaard tlf. 2175 9063

E-mail: hunterschoice@mail.dk

Dommere: Per Hugener-Ohlsen

Tilmeldingsfrist: 16.09.2022

SJDs Sjællandske prøve ved Sorø den 28. september – max. 1 hold kontinentale

Mødested: Lynge Byvej 27, 4180 Sorø

Mødetid: Kl. 08.30

Prøveleder Søren Nielsen, Svalmstrupvej 30, 4174 Jystrup, tlf. 6049 1166

E-mail: soren@fredskovs.dk

Dommer: Endnu ikke på plads

Tilmeldingsfrist 21.09.2022

 

SJDs prøve ved Rødekro den 5. november – 2 hold kontinentale

Mødested: Stenagervej 11A, 6230 Rødekro

Mødetid kl. 08.30.

Prøveleder: Ib Kliver, Fjelstrupvej 54, 6100 Haderslev tlf. 28231181

E-mail: viviankliver@yahoo.dk

Dommer: Endnu ikke fastlagt

Tilmeldingsfrist: 29.10.2022.

 

 

 

Brugsprøver

 

Brugsprøve ved Føllenslev den 17. september –  1 hold engelske

Mødested: P-pladsen Egemarkevej, 4591 Føllenslev

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Jan Andreasen, Gudumkærvej 6, 7400 Herning , tlf. 4052 3177

E-mail: jan@rothenborg.dk

Dommer: Endnu ikke fastlagt

Tilmeldingsfrist: 10.09.2022

 

Brugsprøve ved Ballum den 18. september – 1 hold engelske

Mødested: Rejsby 17, 6261 Bredebro

Mødetid kl. 08.30

PL: Tonny Lønne, Rejsby 17, Ballum, 6261 Bredebro tlf. 2425 3944

E-mail: loenne@mail.tele.dk

Dommere: Ikke fastlagt

Tilmeldingsfrist: 10.09.2022

Der serveres morgenkaffe fra kl. 8.00.

Efter prøven mulighed for at købe Sønderjyske ringeridder.

 

Brugsprøve ved Holsted den 18. september– max. 1 hold engelske

Mødested: Lourupvej 30, 6670 Holsted

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Sarah Jensen, Lorupvej 30, 6670 Holsted, tlf. 5155 6841

E-mail: talactho@gmail.com

Dommer: Endnu ikke fastlagt

Tilmeldingsfrist: 11.09.2022

 

Brugsprøve ved Sindal den 21. september - 1 hold engelske

Mødested: Sindal Flyveplads, Taagholtvej 170, 9870 Sindal

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Jes Krag, Stenderupvej 88, 9870 Sindal Tlf. 6160 3734

E-mail: jeskrag@gmail.com

Dommer: Ole Dahl Madsen

Tilmeldingsfrist 14.09.2022.

Brugsprøve ved Lundby den 22. september– max. 1 hold engelske

Mødested: Jagthytten, Øbjerggårds Alle, Køng, 4750 Lundby

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Sarah Jensen, Lorupvej 30, 6670 Holsted, tlf. 5155 6841

E-mail: talactho@gmail.com

Dommer: Endnu ikke fastlagt

Tilmeldingsfrist: 15.09.2022

 

Brugsprøve ved Ballum den 17. september – 1 hold kontinentale

Mødested: Rejsby 17, 6261 Bredebro

Mødetid kl. 08.30

PL: Tonny Lønne, Rejsby 17, Ballum, 6261 Bredebro tlf. 2425 3944

E-mail: loenne@mail.tele.dk

Dommere: Ikke fastlagt

Tilmeldingsfrist: 09.09.2022

Der serveres morgenkaffe fra kl. 8.00.

Efter prøven mulighed for at købe Sønderjyske ringeridder.

Brugsprøve ved Skive den 23. september – 1 hold kontinentale

Mødested: Oplyses senere

Mødetid kl. 09.00

PL: Anders Laigaard, Glyngørevej 12, 7800 Skive tlf. 2092 3307

E-mail: anders.laigaard@skolekom.dk

Dommere: Ikke på plads endnu

Tilmeldingsfrist: 16.09.2022

 

Brugsprøve ved Simmersted den 30. september - 1 hold kontinentale

Mødested: Sommerstedvej 7, 6500 Vojens

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Jørgen Duus, Simmersted Byvej 12, 6500 Vojens tlf. 2162 4612

E-mail: jkduus1950@gmail.com

Dommer: Endnu ikke fastlagt

Tilmeldingsfrist: 23.09.2022

 

Brugsprøve ved Ribe 5. oktober  –  1 hold kontinentale

Mødested: Kærbølmarkvej 25, 6760 Ribe

Mødetid kl. 08.30.

Prøveleder: Jakob Poulsen, tlf. 4076 7237

E-mail:sydvestjyden@godmail.dk

Dommer: Jens Jørgen Nielsen

Tilmeldingsfrist: 28.09.2022

 

Brugsprøve ved Kolding den 7. oktober - 1 hold engelske

Mødested: Motorvejs Afkørsel 65B ”Vonsild” Pendlerparkeringspladsen (På venstre hånd – retning mod Kolding)

Mødetid: kl. 09.00

Prøveleder: Anton Dahl, tlf 2274 8040

E-mail: karlantondahl@gmail.com

Dommer: Ikke fastlagt

Tilmeldingsfrist: 01.10.2022

Brugsprøve ved Bramming den 14. oktober - max. 1 hold engelske

Mødested: Jagthytten, Stratvej 9, 6740 Bramming

Mødetid 8.30.

Prøveleder Sv. Aage Vad, tlf. 4045 8227

E-mail: sv@dinitrol.dk

Dommere: Endnu ikke på plads

Tilmeldingsfrist:07.10.2022

 

Brugsklasse ved Tønder den 21.10.2022 - engelske
Mødested: Mc Donald Tønder, Nordre Landevej 34, 6270 Tønder
Mødetid: 09:00
Prøveleder: Flemming Sørensen, mobil 28252839, mail fs@toha.dk

Max. 1 hold

Tilmeldingsfrist: fredag den 14.oktober

SJDs prøve ved Tønder den 23.10.2022 - engelske
Mødested: Avlsgården Røj, Røjvej 1, Møgeltønder, 6270 Tønder
Mødetid: 08:30
Prøveleder: Flemming Sørensen, mobil 28252839, mail: fs@toha.dk

Tilmeldingsfrist 16. oktober

 

SJDs prøve ved Tønder den 29.10.2022 - engelske

Mødested: Mc Donald Tønder, Nordre Landevej 34, 6270 Tønder

Mødetid: 08:30

Prøveleder: Heinrich Matzen, mobil: mail@matzenbyggeforretning.dk

Tilmeldingsfrist: Lørdag den 22. oktober

SJDs prøve ved Tønder den 30. 10.2022 - engelske
Mødested: Det Blå Gymnasium Tønder, Martin Hammerichsvej 3, 6270 Tønder
Mødetid: 08.30
Prøveleder: Jan Stokbæk, mobil: 61719793, mail: janstokbaek@gmail.com
Tilmeldingsfrist: søndag den 23. oktober

Brugsprøve ved Rødekro den 15. oktober – 1 hold kontinentale

Mødested: Stenagervej 11A, 6230 Rødekro

Mødetid kl. 09.00.

Prøveleder: Ib Kliver, Fjelstrupvej 54, 6100 Haderslev tlf. 28231181

E-mail: viviankliver@yahoo.dk

Dommer: Endnu ikke fastlagt

Tilmeldingsfrist: 07.10.2022.

 

Brugsprøve ved Hobro den 26. oktober – max. 1 hold kontinentale

Mødested: Vielshøjen 3, Hørby, 9500 Hobro

Mødetid kl. 09.00.

Prøveleder: Peter Katholm, Vielshøjen 3, Hørby, 9500 Hobro, tlf. 2134 1660

E-mail: peter@eurocon.dk

Dommer: Endnu ikke fastlagt

Tilmeldingsfrist: 09.10.2022

 

 Brugsprøve ved Brande den 20. november – 1 hold engelske

Mødested: Hallundbækvej 3, 7330 Brande

Mødetid: kl. 09.00

Prøveleder: Thomas Klit, Hallundbækvej 3, 7330 Brande, tlf. 2213 2815

E-mail: thklit@hotmail.com

Dommer: Ikke på plads endnu

Andet: Afprøvning foregår på hede med bevoksning efter snepper og fasaner.

Tilmeldingsfrist: 10.11.2022

SJDs prøve ved Hjørring den 18.11.2022 - max. 1 hold kontinentale åben klasse

Mødested: Rugtvedvej 1, 9850 Hirtshals

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Henrik Larsen, Svibjergvej 47, 9800 Hjørring, tlf 2023 7727

E-mail: h.l.byg@firma.tele.dk

Tilmeldingsfrist 11.11.2022

 

SJDs prøve ved Vojens den 21 november - max. 1 hold kontinentale

Mødested: Adelvej 21, 6500 Vojens

Mødetid: kl. 09.00

Prøveleder: Christina Munkholm, Adelvej 21, 6500 Vojens tlf 2259 1780

E-mail: christinamunkholm21@gmail.com

Dommer: Carsten Lundhøj

Det vil fortrinsvis foregå på raps og olierædiker

Tilmeldingsfrist 14.11.2022

Vinderklasser:

 

Ingen hund kan deltage på mere end en af SJDs vinderprøver.

Hvis man melder samme hund på flere vinderklasser

får man ikke tilmeldingsgebyr tilbage.

Til 1. vinderen kan der uddeles CACIT.

Efter den Internationale vinderklasse

udtages de hunde, der skal repræsentere SJD

ved dette års DM efter de for DM gældende

udtagelsesregler.

SJD tager forbehold for eventuelle ændringer

i dommerliste samt i programmer i

øvrigt.

International vinderklasse m/Cacit den 1. oktober ved Tuse Næs - engelske

Mødested: Højlystvej 23, 4300 Holbæk

Mødetid 8.30.

Prøveleder Jan Lorentsen tlf. 2482 0921

E-mail: jkllorentsen@gmail.com

Dommere: ordf. Bjarne Nørhave og Allan Nissen

 

International vinderklasse m/Cacit den 1. oktober ved Tønder - engelske

Mødested: Øster Højst Kro, Bredgade 24, Øster Højst, 6240 Løgumkloster

Mødetid 8.30.

Prøveleder Flemming Sørensen tlf 2825 2839

E-mail: fs@toha.dk

Dommere: orf. Thomas Stenbek og Anders Varming

 

International vinderklasse m/ Cacit den 2. oktober på Lolland – engelske

Mødested: Oplyses senere på hundeweb

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Ole Emde Schmidt, Skovstræde 17, 4880 Nysted,  tlf. 2128 4156

E-mail: obomstaerk@yahoo.dk

Dommer: : ordf. John Bak og Mogens Vestergaard Hansen

 

International vinderklasse m/ Cacit den 2. oktober  ved Hjallerup – engelske

Mødested: Hjallerup Jagtcenter, Kærsgård Engvej 15, 9320 Hjallerup

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Ingerlise Rasmussen, tlf. 4093 2898

E-mail: post@ir-fritid.dk

Dommer: Ordf. Poul Aagaard Sørensen og Erik Winkler

 

International vinderklasse m/ Cacit den 3. oktober ved Gl. Toftegaard – engelske

Mødested: Gl. Toftegård, Gl. Toftegårdsvej 65, 9440 Aabybro.

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Ingerlise Rasmussen, Bolle Engvej 94, 9330 Dronninglund, tlf.:  4093 2898 (Efter kl. 16:00).

E-mail: post@ir-fritid.dk

Dommere: Ordf. Robert Paulsen og Joakim Skovgaard

Der kan købes kaffe og rundstykker om morgenen.

 

International vinderklasse m/ Cacit den 28. september  ved Hobro – Kontinentale

Mødested: Vielshøjen 3, 9500 Hobro

Mødetid kl. 09.00.

Prøveleder: Peter Katholm, Vielshøjen 3, 9500 Hobro tlf. 2134 1660

E-mail: peter@eurocon.dk

Dommer: Ordf. Jes Laulund og Kim B Rasmussen

 

International vinderklasse m/ Cacit den 29. september ved Vordingborg – Kontinentale

Mødested: Fæbyvej 121, 4760 Vordingborg, mødes bag hovedbygningen i Jagthytte

Mødetid kl. 08.00

Prøveleder: Bo Christensen, Skovgårdsvej 7, Hastrup. 4720 Præstø, tlf. +4560190375

E-mail: barmosen62@gmail.com

Dommer:  Ordf. Michael Skov Pedersen og Michael Pedersen

 

International vinderklasse m/ Cacit den 1. oktober ved Hjallerup – Kontinentale

Mødested: Hjallerup Jagtcenter, Kærsgård Engvej 15, 9320 Hjallerup

Mødetid kl. 08.00.

Prøveleder: Jesper Kjærulff Hansen, tlf. 2527 7343

E-mail: jkh@hk-hornsyld.dk

Dommer: ordf. Kristen Daugaard Kjeldsen, Gorm Henriksen og Claus Christensen

 

International vinderklasse m/ Cacit den 2. oktober ved Kliplev – Kontinentale

Mødested: Søgard  Hovvej 5, Kliplev, 6200 Aabenraa

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Jesper Iversen, Gl. Oksevej 1, 6200 Aabenrå,  tlf. 5219 9594

E-mail: ji@soebo.as

Dommer: Ordf. Bo Bryndum Jensen, Niels Erik Kroman og Anders Wanstrup

 

International vinderklasse m/ Cacit den 3. oktober  ved Gunderslevholm Gods – Kontinentale

Mødested: Gunderslevholm Gods, Gunderslevvej 13, 4160 Herlufmagle

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Niels Hardy Henriksen, Tystrupvej 65, 4250 Fuglebjerg tlf. 51332225

E-mail: n.hardy.henriksen@gmail.com

Dommer: ordf Bjarne Axelsen og Denny Chr. Pauk Pedersen

 

Danmarksmesterskabet søndag den 9. oktober  - engelske

Mødested: Højmølle Kro, Nykøbingvej 112, 4863 Eskilstrup 5443 6306

Mødetid: Velkomst og opråb søndag d 9. oktober kl. 8.00

Frokost: Udby Kro, Københavnsvej 588, 4750 Lundby tlf 2538 1248

Afslutning: Iselingen Gods, Iselingen 1, 4760 Vordingborg

Der er mulighed for at købe kaffe/kage.

Dommere: ordf.  Poul Erik Dahl, Claus Nielsen og Erling Clausen - reserve: Sv. Aage Vad

Prøveleder engelske: Jan Lorentsen tlf. 2482 0921

Andet: Hundeførere/tilskuere kan bestille morgenmad ved henvendelse til Højmølle Kro. Frokost (185kr) senest den 05.10.2022 kl 12.00 bestilles ved Udby Kro. Oplys ved bestilling at det er vedrørende DM.

Danmarksmesterskabet søndag den 9. oktober  - kontinentale

Mødested: Udby Kro, Københavnsvej 588, 4750 Lundby tlf 2538 1248

Mødetid: Velkomst og opråb søndag den 9. oktober kl. 8.00

Frokost:  Udby Kro

Afslutning: Iselingen Gods, Iselingen 1, 4760 Vordingborg

Der er mulighed for at købe kaffe/kage.

Dommere: Ordf. Ove Nissen Nielsen, Kaj Hedegaard, Jakob Poulsen  - reserve Kirstein Henriksen

Koordinator kontinentale: Jan Leleu Feigh tlf 2285 1469

Andet: Hundeførere/tilskuere kan bestille morgenmad (70kr)/frokost (185kr) senest den 05.10.2022 kl 12.00 ved henvendelse til Udby Kro. Oplys ved bestilling at det er vedrørende DM.

********************************************************************************************************

 

 

SJDs prøver forår 2022

Engelske racer

 

SJDs Midtfynske prøve fredag den 4. marts – max. 1 hold engelske.

Mødested: Ståbyvej 13, 5672 Broby.

Mødetid: kl. 08.00

Prøveleder: Svend Buchhave, tlf.: 5058 0794

E-mail: metrinelund@gmail.com

Dommer: Endnu ikke på plads

Tilmeldingsfrist 25.02.2022

 

SJDs prøve ved Salling lørdag den 5. marts - max. 1 hold engelske

Mødested: Langesgårdvej 6, 7870 Roslev

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Poul Aagaard Sørensen, tlf. 2764 8190

E-mail: asbak@youmail.dk

Dommer: Endnu ikke på plads

Tilmeldingsfrist 25.02.2022

SJDs Nordjyske prøve søndag 6. marts - max. 2 hold engelske.

Mødested: Gl. Toftegård, Gl Toftegårdsvej 65, 9440 Aabybro.

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Ingerlise Rasmussen, tlf.:  4093 2898 (Efter kl. 16:00).

E-mail: post@ir-fritid.dk

Dommere: Endnu ikke på plads

Der kan købes morgenkaffe fra kl. 08.00

Tilmeldingsfrist 27.02.2022

 

SJDs prøve ved Tuse Næs søndag den 6 marts - max. 3 hold engelske

Mødested: Højlystvej 23, 4300 Holbæk

Mødetid 8.30.

Prøveleder Jan Lorentsen tlf. 2482 0921

E-mail: jkllorentsen@gmail.com

Dommere: Endnu ikke på plads

Tilmeldingsfrist 27.02.2022

SJDs prøve ved Holsted ved søndag den 13. marts– max. 2 hold engelske

Mødested: Lourupvej 30, 6670 Holsted

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Sarah Cecilie Clausen, tlf. 5155 6841

E-mail: talactho@gmail.com

Dommere: Endnu ikke på plads.

Tilmeldingsfrist 07.03.2021

 

SJDs prøve ved Hjallerup den 13. marts– max. 1 hold engelske

Mødested: Jagthytten, Tolstrupvej 72, 9320 Hjallerup

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: John Jensen,

E-mail: vognmandjohn@hotmail.com

Dommere: Endnu ikke på plads.

Tilmeldingsfrist 07.03.2021

SJDs prøve i Thy den 14 marts - max. 1 hold engelske

Mødested: Engbjergvej 3, 7700 Thisted

Mødetid 8.00.

Prøveleder Allan Bak tlf. 4186 2191

E-mail: allanbak1969@gmail.com

Dommere: Erik Winkler

Tilmeldingsfrist 07.02.2022

Hvis Covid tillader - vil der være mulighed for kaffe og rundstykker ellers samles vi udenfor

 

Engelske & kontinentale racer.

 

SJDs prøve ved Hjørring lørdag den 5. marts - max. 1 hold engelske og 1 hold kontinentale

Mødested: Amdalgårdsvej 60, 9800 Hjørring (forenden af grusvej)

Mødetid: kl. 08.00

Prøveleder: Henrik Larsen, tlf 2023 7727

E-mail: h.l.byg@firma.tele.dk

Dommer: Flemming Fuglede og Jesper Kjærulff

Tilmeldingsfrist 25.02.2022

 

SJDs Midtjyske prøve ved Videbæk, søndag den 6. marts, 2 hold engelske og 1 hold kontinentale

Mødested: Egehytten, Ejstrupvej 7A, 6920 Videbæk

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder Peer Bæch-Laursen, tlf. 2675 1614

E-mail: peer.b.laursen@gmail.com

Dommere: Erik Winkler, Thomas Klit og Kirstein Henriksen

Der kan købes morgenkaffe fra kl. 08.00 og bestilles grillpølser og eftermiddagskaffe.

Tilmeldingsfrist 25.02.2022

 

SJDs prøve ved Dalbyover søndag den 6. marts – max. 1 hold engelske og 3 hold kontinentale

Mødested: Dalbyover Kro, Kronborgvej 41, 8970 Havndal

Mødetid: 08.30

Prøveleder: Thyge Nielsen, tlf. 2029 1715

E-mail: thyge.nielsen61@gmail.com

Dommer: Endnu ikke på plads.

Tilmeldingsfrist: 27.02.2022

 

SJDs prøve ved Esbjerg den 13. marts, max. 3 hold engelske/kontinentale

Mødested: Forum Fritidscenter, Astrupvej 2, 6715 Esbjerg N

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Erik Madsen, tlf. 2073 6703

E-mail: a.e.madsen@gmail.com

Dommere:  engelske: HP Clausen , kontinentale: Anette Lauersen og Kim B Rasmussen

Der kan bestilles varm mad til frokost pris 60 kr., bestilles ved prøveleder inden prøven

Tilmeldingsfrist 07.03.2022

SJDs prøve ved Dalbyover den 13. marts – max. 1 hold engelske og 3 hold kontinentale

Mødested: Dalbyover Kro, Kronborgvej 41, 8970 Havndal

Mødetid: 08.30

Prøveleder: Dan Bach, tlf 5186 0200

E-mail: amtsvejen.db@gmail.com

Dommer: Erik Lykkegaard Winkler, Tommy Hougaard, Knud Maabjerg og Kristen Daugaard Kjeldsen

Tilmeldingsfrist: 05.03.2022

SJDs prøve ved Bjerre Herred den 13. marts – max. 1 hold engelske og 1 hold kontinentale

Mødested: Kirkebro 4a, 7150 Barrit

Mødetid: 08.30

Prøveleder: Steffen Olesen, tlf. 9189 4271

E-mail: Don_Olesen@hotmail.com

Dommer: Endnu ikke på plads

Tilmeldingsfrist: 05.03. 2022

SJDs prøve på Læsø den 9. april – max. 1 hold engelske/kontinentale

Mødested: Doktorvejen 37, 9940 Læsø

Mødetid: 09.30 (fra færgen)

Prøveleder: Kent Hvirring Jensen tlf. 2175 7438

E-mail: 98499438@mail.dk

Dommer: Annette Laursen

Tilmeldingsfrist: 02.04.2022

Husk at booke færge i god tid inden prøven.

 

Kontinentale racer

 

SJDs Sjællandske prøve ved Ringsted lørdag den 5. marts – max. 2 hold kontinentale

Mødested: Ringsted Jagtforenings Klubhus, Tolstrupvej 23, 4100 Ringsted.

Mødetid: Kl. 08.30

Prøveleder Søren Nielsen, tlf. 6049 1166

E-mail: soren@fredskovs.dk

Dommer: Jesper Hansen og Rene Jørgensen

Tilmeldingsfrist 26.02.2022

Andet: Der er mulighed for at købe morgenkaffe m/brød og eftermiddagskaffe m/kage

 

SJDs prøve ved Kliplev lørdag den 5. marts, max. 1 hold kontinentale

Mødested: Gl. Oksevej 1, 6200 Aabenraa

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Jesper Iversen, tlf. 5219 9594

E-mail: ji@soebo.as

Dommer: Jakob Paulsen

Tilmeldingsfrist 25.02.2022

 

SJDs prøve ved Viborg lørdag den 5. marts, max. 1 hold kontinentale

Mødested: Maskinhuset, Stenhøjvej 3, 8450 Hammel

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Tage S. Nielsen, tlf. 2122 3262

E-mail: tage@dmk-viborg.dk

Dommer: Tommy Haugaard

Tilmeldingsfrist 24.02.2022

 

SJDs prøve ved Ribe søndag den 6. marts, max. 1 hold kontinentale

Mødested: Kærbøl Markvej 25, 6760 Ribe

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Jakob Poulsen, tlf. 4076 7237

E-mail: sydvestjyden@godmail.dk

Dommer: Endnu ikke på plads

Tilmeldingsfrist 27.02.2022

 

SJDs prøve ved Rødekro den 6. marts – 2 hold kontinentale

Mødested: Stenagervej 11A, 6230 Rødekro

Mødetid kl. 09.00.

Prøveleder: Ib Kliver, tlf. 28231181

E-mail: viviankliver@yahoo.dk

Dommer: Ikke fastlagt

Tilmeldingsfrist: 27.02.2022.

 

SJDs prøve ved Viby Sjælland den 6. marts – max. 3 hold kontinentale

Mødested: Birkedebrovej 4, 4130 Viby Sjælland

Mødetid: Kl. 08.30

Prøveleder Anders Stisen Pittersen telefon 30460248

E-mail: stisen-pittersen@hotmail.com

Dommer: Jens Kristian Hansen, Jeff Jacobsen og René Jørgensen

Tilmeldingsfrist 27.02.2022

 

SJDs prøve ved Simmersted den 11. marts, max. 1 hold kontinentale

Mødested: Sommerstedvej 7, 6500 Vojens

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Jørgen Duus, tlf. 2162 4612

E-mail: jkduus1950@gmail.com

Dommer: Endnu ikke på plads

Tilmeldingsfrist 04.03.2022

SJDs prøve ved Hjallerup den 12. marts - kontinentale

Mødetid: kl. 08:00.

Prøveleder: Bjarne Jakobsen, Bragenholtvej 50, 9310 Vodskov. Telefon 20289469.

Mail: harlunn_@hotmail.com

Dommer: Endnu ikke på plads.

Tilmeldingsfrist 05.03.2022

SJDs Sjællandske prøve ved Ringsted den 13. marts – max. 1 hold kontinentale

Mødested: Ringsted Jagtforenings Klubhus, Tolstrupvej 23, 4100 Ringsted.

Mødetid: Kl. 08.30

Prøveleder Søren Nielsen, Svalmstrupvej 30, 4174 Jystrup, tlf. 6049 1166

E-mail: soren@fredskovs.dk

Dommer: Henrik Raa Andersen

Tilmeldingsfrist 08.03.2022

Andet: Der er mulighed for at købe øl og vand

 

SJDs prøve ved Hobro den 17. marts – max 2 hold kontinentale

Mødested: Vielshøjen 3, 9500 Hobro

Mødetid kl. 09.00

PL: Peter Katholm, tlf. 21341660

E-mail: peter@eurocon.dk

Dommere: Endnu ikke på plads

Tilmeldingsfrist 04.03.2022

 

SJDs prøve ved Thy den 31. marts – max. 2 hold kontinentale

Mødested: Midtthy Jagtforening, Harringhedevej 3, Harring, 7752 Snedsted

Mødetid: Kl. 08.30

Prøveleder Kaj Verner Nielsen, tlf. 2764 6127

E-mail: Irupvej5@gmail.com

Dommer: Endnu ikke på plads

Tilmeldingsfrist: 24.03.2022

 

SJDs prøve på Bornholm søndag den 3. april – max. 1 hold kontinentale

Mødested: Vestermarievej 8, 3700 Rønne

Mødetid kl. 09.00.

Prøveleder: Poul-Rikard Ebbesen, tlf. 2363 1901

E-mail: phe@ncc.dk

Dommer: Endnu ikke på plads

Tilmeldingsfrist: 27.03.2022

 

 

Vinderklasser

SJDs int. vinderklasse ved Assens den 5. marts - engelske

Mødested: Søsøbyvej 32, 5610 Assens

Mødetid: 08.00

PL: Anker Madsen, tlf. 2960 2008

E-mail: ankerm1010@gmail.com

Tilmeldingsfrist 14.03.2022

Dommere: Ordf. Robert Paulsen og ?

Tilmeldingsfrist 20.02.2022


SJDs int. vinderklasse ved Herning den 22. marts - engelske

Mødested: Gilmosegård, Gilmosevej, 7400 Herning (lige over for Gilmosevænget)

Mødetid: 08.00

PL: Anne B Hansen, tlf. 2820 9059

E-mail: anne_hansen44@hotmail.com

Dommere: Ordf. Thomas Klit og H.P. Clausen

Tilmeldingsfrist 14.03.2022

 

SJDs int. vinderklasse ved Assens den 29. marts  – engelske

Mødested: Salbrovad Hallen, Salbrovad 30, 5610 Assens

Mødetid: 08.30

PL: Alex Nissen, tlf. 4043 4850

E-mail: alexnissen@c.dk

Dommere: ordf. Anders Varming og Flemming Fuglede Jørgensen

Tilmeldingsfrist 14.03.2022

 

SJDs int. vinderklasse ved Kalundborg den 30. marts  – engelske

Mødested: Fuglede Forsamlingshus, Søvang 6, 4480 Store Fuglede

Mødetid: 08.00

PL: John Bak, tlf. 2149 6551

E-mail: kennelaeblevangen@gmail.com

Dommere: Ordf. Allan Nissen og Thomas Stenbæk

Tilmeldingsfrist 14.03.2022

 

SJDs int. vinderklasse ved Vordingborg den 27. marts   – kontinentale

Mødested: Fæbyvej 121, 4760 Vordingborg

Mødetid kl. 09.00

PL: Bo Christensen,  tlf. 6019 0375

E-mail: barmosen62@gmail.com

Dommer er: Ordf. Kim Nielsen og John Hilmer Hansen

Tilmeldingsfrist 14.03.2022

 

SJDs int. vinderklasse ved Hobro den 1. april  – kontinentale

Mødested: Vielshøjen 3, 9500 Hobro

Mødetid kl. 09.00

PL: Peter Katholm, tlf. 21341660

E-mail: peter@eurocon.dk

Dommere: Ordf. Kristen Kjeldsen og Knud Steiner Føns

Tilmeldingsfrist 14.03.2022

 

SJDs int. vinderklasse ved Ribe den 3. april – kontinentale

Mødested: Jægergården, Skydebanevej 4, 6760 Ribe

Mødetid kl. 08.30

PL: Mona Storgaard, tlf. 2192 0030

E-mail: jagtlysten@gmail.com

Dommere: ordf. Ove Nissen Nielsen og Kaj Hedegaard

Der kan bestilles sandwich til frokost pr. mail

Tilmeldingsfrist: 14.03.2022

 

Mesterskabsprøven for engelske på Vestsjælland (uden Cacit) afholdes den 10. april 2022.

Prøven er en lukket prøve, hvortil hundene kvalificerer sig fra specialklubbernes og SJD’s/DJ’s forårsvinderprøver.

Mødested: Mødested: Højlystvej 23, 4300 Holbæk

Mødetid 8.30.

Prøveleder Jan Lorentsen tlf. 2482 0921

Dommere: ordf. Poul Valdemar Nielsen, Brian Hinge Krogh og Poul Erik Dahl

Reserve: Joakim Skovgaard Larsen

Mesterskabsprøven for kontinentale i Sønderjylland  (uden Cacit) afholdes søndag den 10. april 2022.

Prøven er en lukket prøve, hvortil hundene kvalificerer sig fra specialklubbernes og SJD’s/DJ’s forårsvinderprøver.

Mødested: Rejsby 17, 6261 Bredebro

Mødetid: Kl. 09.00

Prøveleder Tonny Lønne tlf. 2425 3944

Dommere: ordf. Dan Hartvig Jacobsen, Jeff Jacobsen og Jens Kristian Hansen

Reserve Jesper Kjærulf Hansen

Der vil være mulighed for tilkøb af forplejning.

 

Der tages forbehold for ændringer, som bliver opdateret på SJDs hjemmeside