SJD

Engelske racer.

 

SJDs prøve ved Ølgod den 10. september - max. 1 hold engelske

Mødested: Ådumvej 6, 6870 Ølgod

Mødetid 8.30.

Prøveleder Allan Nissen, tlf.: 2014 9620

E-mail: allan-nissen@outlook.com

 

SJDs prøve ved Kolding den 12. september - max. 1 hold engelske

Mødested: TV syd Kolding ( afkørsel mod Vamdrup)

Mødetid 8.30.

Prøveleder Allan Nissen, tlf.: 2014 9620

E-mail: allan-nissen@outlook.com

 

SJDs Midtfynske prøve fredag den 13. september – max. 2 hold engelske.

Mødested: Ståbyvej 13, 5672 Broby.

Mødetid: kl. 08.00

Prøveleder: Svend Buchhave, Ståbyvej 13, 5672 Broby, tlf.: 5058 0794

E-mail: metrinelund@gmail.com

Dommer: Endnu ikke på plads

Tilmeldingsfrist 06.09.2019

 

SJDs prøve ved Bramming fredag den 13. september - max. 2 hold engelske

Mødested: Lourupvej 31A, 6690 Gørding (Skydebanen)

Mødetid 8.00.

Prøveleder Sv. Aage Vad, tlf. 4045 8227

E-mail: sv@dinitrol.dk

Dommere: Endnu ikke på plads

 

SJDs Nordjyske prøve lørdag den 14. september - max. 2 hold engelske.

Mødested: Gl. Toftegård, Gamle Toftegårdsvej 65, 9440 Aabybro.

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Ingerlise Rasmussen, Bolle Engvej 94, 9330 Dronninglund, tlf.:  4093 2898 (Efter kl. 16:00).

E-mail: post@ir-fritid.dk

Dommere: Ikke på plads endnu.

Der kan købes kaffe og rundstykker om morgenen.

 

SJDs Østjyske prøve lørdag den 14. september– max. 1 hold.

Mødested: Stouby Multihus, Idrætsvej 10, 7140 Stouby.

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Jens Stenhøj tlf.: 40261172

E-mail: jsj@forstmiljoe.dk

Info: Der kan købes morgenmad og kaffe efter prøven.

Dommere: Endnu ikke på plads.

 

SJDs prøve ved søndag den 15. september– max. 1 hold.

Mødested: Lourupvej 30, 6670 Holsted

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Sarah Jensen, Lorupvej 30, 6670 Holsted, tlf. 5155 6841

E-mail: talactho@gmail.com

Engelske & kontinentale racer.

 

SJDs prøve på Bornholm søndag den 8. september – max. 1 hold engelske/kontinentale

Mødested: Klemensker Jagthytte, Kongensmark, Klemensker Plantage, 3700 Rønne

Mødetid kl. 09.00.

Prøveleder: Poul-Rikard Ebbesen, Vestermarievej 8, 3700 Rønne, tlf. 2363 1901

E-mail: phe@ncc.dk

Dommer: Denny Pedersen

Tilmeldingsfrist: 1. september 2019.

 

SJDs prøve ved Haslev lørdag den 14. september - max. 3 hold engelske og 2 hold kontinentale

Mødested: Kaisholm, Bråbyvej 77 A, 4690 Haslev

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Claus K. Rasmussen, Rørdalen 5 4690 Haslev, tlf. 2330 5953

E-mail: clauskr62@gmail.com

Dommer: Endnu ikke på plads

 

SJDs prøve ved Hagested-Gislinge søndag den 15. september - max. 2 hold engelske og 2 hold kontinentale

Mødested: Tuse Enghave 5, 4300 Holbæk

Mødetid 8.30.

Prøveleder Jan Lorentsen tlf. 2482 0921

E-mail: jkllorentsen@gmail.com

Dommere: Endnu ikke på plads

 

SJDs prøve ved Aulum-Herning tirsdag den 29. oktober – max. 2 hold engelske og 1 hold kontinentale

Mødested: Aulum-Grove Jagtforenings Klubhus, Feldborgvej 17 A, 7490 Aulum

Mødetid kl. 08.00.

Prøveleder: Flemming Østergaard, Lundgårdsparken 31, 7490 Aulum

E-mail: mail@storaaens.dk

Dommer: Poul Ågaard Sørensen, Erik Winkler og Knud Føns

Tilmeldingsfrist: 22. oktober 2019.

  

SJDs prøve ved Kolding den 3. november - max. 1 hold engelske

Mødested: Rastepladsen E45, afkørsel 65B, Vonsild ved Kolding

Mødetid 09.00

Prøveleder Anton Dahl, tlf.: 2274 8040

E-mail: karlantondahl@gmail.com

Kontinentale racer

 

SJDs prøve ved Hobro fredag den 13. september – max. 2 hold kontinentale

Mødested: Vielshøjen 3, Hørby, 9500 Hobro

Mødetid kl. 09.00.

Prøveleder: Peter Katholm, Vielshøjen 3, Hørby, 9500 Hobro, tlf. 2134 1660

E-mail: peter@eurocon.dk

Dommer: Ikke på plads endnu.

Tilmeldingsfrist: 5. september 2019.

 

SJDs prøve ved Ribe fredag den 13. september – max. 2 hold kontinentale

Mødested: Kærbøl Markvej 25, 6760 Ribe

Mødetid kl. 08.30.

Prøveleder: Jakob Poulsen, tlf. 4076 7237

E-mail:sydvestjyden@godmail.dk

Dommer: Ikke på plads endnu.

Tilmeldingsfrist: 5. september 2019.

 

SJDs prøve ved Skive lørdag den 14. september – max 3 hold kontinentale

Mødested: Jagthytten, Bjørnevej 25, 7800 Skive

Mødetid kl. 08.30

PL: Anders Laigaard, Glyngørevej 12, 7800 Skive tlf. 2092 3307

E-mail: anders.laigaard@skolekom.dk

Dommere: Ikke på plads endnu

Andet: Der kan købes morgenkaffe fra kl. 7.30.

 

SJDs prøve ved Simmersted søndag den 15. september, max. 1 Hold kontinentale

Mødested: Sommerstedvej 7, 6500 Vojens

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Jørgen Duus, Simmersted Byvej 12, 6500 Vojens tlf. 2162 4612

E-mail: jkduus1950@gmail.com

Dommer: Kaj Hedegård

 

SJDs Sydjyske prøve ved Dover søndag den 15. september – max.1 hold kontinentale.

Mødested: Gårdspladsen, Københovedvej 2B, 6630 Rødding.

Mødetid: kl. 09.00

Prøveleder: Søren Roloff, Københovedvej 2B, 6630 Rødding, Tlf. 40263942.

E-mail: roloffskovogland@gmail.com

Dommer: Ikke på plads endnu.

 

Brugsprøver

 

Brugsprøve ved Sindal torsdag den 19. september - 1 hold engelske

Mødested: Sindal Flyveplads, Tågholtvej 150, 9870 Sindal

Mødetid: kl. 09.00

Prøveleder: Jes Krag, Stenderupvej 88, 9870 Sindal Tlf. 6160 3734

E-mail: jeskrag@gmail.com

Dommer: Allan Nissen

Tilmeldingsfrist 12.09.2019.

 

Brugsprøve ved Kolding lørdag den 21. september –  1 hold engelske

Mødested: Prøveleder kontakter hundeførerne

Mødetid: kl. 08.00

Prøveleder: Anton Dahl, tlf 2274 8040

E-mail: karlantondahl@gmail.com

Dommer: Erling Clausen

Tilmeldingsfrist: 13.10.2019

 

Brugsprøve ved Herning fredag den 20. september – 1 hold engelske

Mødested: Herning Jagtcenter, Bredvigvej 8 , 7400 Herning

Mødetid: kl. 08.00

Prøveleder: Jan Nielsen, Troelstrupvej 9, 7490 Aulum,  tlf. 6166 9723

E-mail: aulumboens@hotmail.com

Dommer: Ikke på plads

 

Brugsprøve ved Ringe søndag den 22. september – 1 hold engelske

Mødested: Højrupvejen 96, 5750 Ringe

Mødetid: kl. 09.00

Prøveleder: Steen Bendt, tlf. 2372 9436

E-mail: steenbent@gmail.com

Dommer: Søren Stærkær

Tilmeldingsfrist: 15.09.2019

 

Brugsprøve ved Tinglev søndag den 22. september –  1 hold engelske

Mødested: Terkelsbøl Bygaden 50

Mødetid: kl. 09.00

Prøveleder: Allan Bredsgaard tlf. 2147 8083

E-mail: ab@prof-dog.com

Dommer: Ikke på plads endnu

Tilmeldingsfrist: 26.08.2019

 

Brugsprøve ved Kolding lørdag den 19. oktober - 1 hold engelske

Mødested: Prøveleder kontakter hundeførerne

Mødetid: kl. 08.00

Prøveleder: Anton Dahl, tlf 2274 8040

E-mail: karlantondahl@gmail.com

Dommer: Sven Aage VAd

Tilmeldingsfrist: 12.10.2019

 

Brugsprøve ved Brande søndag den 20. oktober –  1 hold engelske

Mødested: Hallundbækvej 3, 7330 Brande

Mødetid: kl. 09.00

Prøveleder: Thomas Klit, Hallundbækvej 3, 7330 Brande, tlf. 2213 2815

E-mail: jetteogthomas@mvbmail.dk

Dommer: Poul Aagaard

Tilmeldingsfrist: 13.10.2019

 

Brugsprøve ved Føllenslev fredag den 27. september –  1 hold engelske

Mødested: Egemarke Gods, Nykøbingvej 57, 4591 Føllenslev

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: John Bak, Maderne 2, 4480 Store Fuglede , tlf. 2149 6551

E-mail: kennelaeblevangen@gmail.com

Dommer: Oplyses senere

Tilmeldingsfrist: 20.09.2019

Brugsprøve ved Kalundborg fredag den 27. september –  1 hold engelske

Mødested: Melbygade 7, 4400 Kalundborg

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: John Bak, Maderne 2, 4480 Store Fuglede , tlf. 2149 6551

E-mail: kennelaeblevangen@gmail.com

Dommer: Oplyses senere

Tilmeldingsfrist: 20.09.2019

 

Brugsprøve ved Brande søndag den 17. november – 1 hold engelske

Mødested: Hallundbækvej 3, 7330 Brande

Mødetid: kl. 09.00

Prøveleder: Thomas Klit, Hallundbækvej 3, 7330 Brande, tlf. 2213 2815

E-mail: jetteogthomas@mvbmail.dk

Dommer: Sv. Aage Vad

Tilmeldingsfrist: 10.11.2019

 

Brugsprøve ved Aalestrup mandag den 16. september – 1 hold kontinentale

Mødested: Bygumvej 67, 9620 Aalestrup

Mødetid kl. 09.00

PL: Hardy Iversen, Bygumvej 67, 9620 Aalestrup tlf. 2143 4053

E-mail: hardyiversen17@gmail.com

Dommere: Tommy Hougaard

Tilmeldingsfrist: 09.09.2019

 

Brugsprøve ved Næstved torsdag den 19. september – 1 hold kontinentale

Mødested: Overmosegård, Hammervej 27, 4700 Næstved

Mødetid kl. 08.30

PL: Lars Bonnesen Hammersvej 27, 4700 Næstved tlf. 4054 1000

E-mail: lars.bonnesen@hotmail.com

Dommere: Oplyses senere

Tilmeldingsfrist: 12.09.2019

 

Brugsprøve ved Grenaa torsdag den 19. september – 1 hold kontinentale

Mødested: Skakkesholm, Grenaa Lystbådehavn, 8500 Grenaa

Mødetid: kl. 09.00

Prøveleder: Mogens Nielsen, Glentevej 5, 8500 Grenaa. Tlf.: 3059 3587

E-mail: ammnielsen@privat.tdcadsl.dk

Dommere: Tommy Hougaard

Tilmeldingsfrist: 12.09.2019

 

Brugsprøve ved Slagelse fredag den 20. september – 1 hold kontinentale

Mødested: Egevej 23, 4200 Slagelse

Mødetid kl. 09.00.

Prøveleder: Carl Kristian Thomsen, tlf. 2034 9430

E-mail: brugsproven.@gmail.com

Dommer: Jørgen Christensen

Tilmeldingsfrist: 13.09.2019.

 

Brugsprøve ved Høng lørdag den 21. september – 1 hold kontinentale

Mødested: Solbjergvej 20, 4270 Høng

Mødetid kl. 08.30

Prøveleder: Tom Keinicke, tlf. 2364 7938

E-mail: mt1@os.dk

Dommer: Jens Hansen

Tilmeldingsfrist: 14.09.2019.

 

Brugsprøve ved Gredstedbro onsdag den 25. september –  1 hold kontinentale

Mødested: Fårevej 17, 6771 Gredstedbro

Mødetid kl. 08.30.

Prøveleder: Jakob Poulsen, tlf. 4076 7237

E-mail:sydvestjyden@godmail.dk

Dommer: Ikke på plads endnu.

Tilmeldingsfrist: 18.09.2019.

 

Brugsprøve ved Simmersted torsdag den 26. september - 1 hold kontinentale

Mødested: Sommerstedvej 7, 6500 Vojens

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Jørgen Duus, Simmersted Byvej 12, 6500 Vojens tlf. 2162 4612

E-mail: jkduus1950@gmail.com

Dommer: Jakob Poulsen

Tilmeldingsfrist: 19.09.2019

 

Brugsprøve ved Næstved onsdag den 2. oktober – 1 hold kontinentale

Mødested: Herlufsholm Alle 167B, 4700 Næstved

Mødetid kl. 08.30

PL: Søren Nielsen, Svalmstrupvej 30, 4174 Jystrup, tlf. 6049 1166

E-mail: soren@fredskovs.dk

Dommer: Rene Jørgensen

Tilmeldingsfrist: 25.09.2019

 

Brugsprøve ved Kliplev onsdag den 2. oktober – 1 hold kontinentale

Mødested: Lundtoftvej 5C, Kliplev, 6200 Aabenraa

Mødetid: kl. 09.00

Prøveleder: Jesper Iversen, Lundtoftvej 5C, 6200 Aabenrå,  tlf. 5219 9594

E-mail: Soll.samanta@gmail.com

Dommer: Leif Ekelund Jensen

Der kan købes pølser efter prøven.

Tilmeldingsfrist: 25.09.2019

 

Brugsprøve ved Skive fredag den 4. oktober – 1 hold kontinentale

Mødested: Jagthytten, Bjørnevej 25, 7800 Skive

Mødetid kl. 09.00

PL: Anders Laigaard, Glyngørevej 12, 7800 Skive tlf. 2092 3307

E-mail: anders.laigaard@skolekom.dk

Dommere: Ikke på plads endnu

Tilmeldingsfrist: 27.09.2019

Brugsprøve ved Ballum mandag den 7. oktober – 1 hold kontinentale

Mødested: Rejsby 17, 6261 Bredebro

Mødetid kl. 08.30

PL: Tonny Lønne tlf. 2425 3944

E-mail: loenne@mail.tele.dk

Dommere: Kaj Hedegaard

Tilmeldingsfrist: 01.10.2019

 

Brugsprøve ved Slagelse fredag den 11. oktober – 1 hold kontinentale

Mødested: Egevej 23, 4200 Slagelse

Mødetid kl. 09.00.

Prøveleder: Carl Kristian Thomsen, tlf. 2034 9430

E-mail: brugsproven.@gmail.com

Dommer: Rene Jørgensen

Tilmeldingsfrist: 04.10.2019.

Brugsprøve ved Rødekro den 12. oktober – 1 hold kontinentale

Mødested: Stenagervej 11A, 6230 Rødekro

Mødetid kl. 09.00.

Prøveleder: Ib Kliver, tlf. 28231181

E-mail: viviankliver@yahoo.dk

Tilmeldingsfrist: 05.10.2019.

 

SJDs prøve ved Otterup den 16. oktober – engelske og kontinentale

Mødested: Strandager Jagtforening, Otterupvej 500, 5270 Odense N

Mødetid: kl. 8.00

Prøveleder: Ingrid Pedersen, Lunde Bygade 69, 5450 Otterup tlf. 6171 5488

Tilmeldingsfrist 13.10.2019

Brugsprøve ved Hobro fredag den 18. oktober – 1 hold kontinentale

Mødested: Vielshøjen 3, Hørby, 9500 Hobro

Mødetid kl. 09.00.

Prøveleder: Peter Katholm, Vielshøjen 3, Hørby, 9500 Hobro, tlf. 2134 1660

E-mail: peter@eurocon.dk

Dommer: Ikke på plads endnu.

Tilmeldingsfrist: 11.10.2019.

 

 

Vinderklasser:

 

SJDs Int. vinderklasse m/ Cacit den 4. oktober 2019 ved Assens – Engelske

Mødested: Salbrovad 30, 5610 Assens

Mødetid kl. 08.00.

Prøveleder: Alex Nissen, Blangstrupvej 12, 5610 Assens, tlf. 4043 4850

E-mail: alexnissen@c.dk

Dommer: Flemming Fuglede Jørgensen (ordf), Poul Aagaard Sørensen

Der kan købes kaffe og rundstykker

 

SJDs Int. vinderklasse m/ Cacit den 5. oktober 2019 ved Eskilstrup – Engelske

Mødested: Torkilstrup Huse 3, 4863 Eskilstrup

Mødetid kl. 08.30.

Prøveleder: Claus Raahauge, Torkilstrup Huse 3, 4863 Eskilstrup, tlf. 2049 5956

E-mail: clausRkristensen@gmail.com

Dommer: John Bak (ordf), Mogens Vestergaard og Claus Raahauge

 

SJDs Int. vinderklasse m/ Cacit den 4. oktober 2019 ved Hobro – Kontinentale

Mødested: Vielshøjen 3, 9500 Hobro

Mødetid kl. 08.00.

Prøveleder: Peter Katholm, Vielshøjen 3, 9500 Hobro tlf. 21341660

E-mail: peter@eurocon.dk

Dommer: Ole Andersen (ordf), Claus Christensen og Jesper Kjærulf Hansen

 

SJDs Int. vinderklasse m/ Cacit den 6. oktober 2019 ved Præstø – Kontinentale

Mødested: Fæbyvej 121, 4760 Vordingborg, mødes bag hovedbygningen i Jagthytte

Mødetid kl. 08.30, afgang til terræn kl. 9.00

Prøveleder: Bo Christensen, Skovgårdsvej 7, Hastrup. 4720 Præstø, tlf. +4560190375

E-mail: barmosen62@gmail.com

Dommer: Tommy Haugaard (ordf), Bjarne Axelsen og René Jørgensen

Der kan købes morgenmad på stedet.

 

SJDs Int. vinderklasse m/ Cacit den 6. oktober  ved Rødekro – Kontinentale

Mødested: Klovtoftvej 10, 6230 Aabenraa

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Jesper Iversen, Lundtoftvej 5C, 6200 Aabenrå,  tlf. 5219 9594

E-mail: Soll.samanta@gmail.com

Dommer: Ordf. Ove Nissen Nielsen, Uffe Jacobsen og Kaj Hedegaard

 

SJDs Int. vinderklasse m/ Cacit den 6. oktober  ved Herning – engelske

Mødested: Gilmosegård, Gilmosevej, 7400 Herning

Mødetid: kl. 08.00

Prøveleder: Jan Nielsen, Troelstrupvej 9, 7490 Aulum,  tlf. 6166 9723

E-mail: aulumboens@hotmail.com

Dommer: Ordførende Erling Clausen, Brian Krogh

Der kan købes morgenmad og pølser til middag