2020 Efterår

 

SJDs prøve ved Darket den 5. september – 2 hold engelske
Mødested: Darketvej 16, 4970 Rødby
Mødetid: kl. 09.00
Prøveleder: Ole Emde Schmidt, Skovstræde 17, 4970 Rødby,  tlf. 2128 4156
E-mail: obomstaerk@yahoo.dk
Dommer: : Ikke fastlagt
Tilmeldingsfrist 29.08.2020

SJDs prøve ved Ølgod den 8. september – 1 hold engelske

Mødested: Ådumvej 6, 6870 Ølgod

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Aksel Spangsbjerg,  tlf. 2876 6458

E-mail: nika@nikajagtrejser.dk

Dommer: : Allan Nissen

Tilmeldingsfrist 04.09.2020

 

SJDs Midtfynske prøve fredag den 11. september – max. 2 hold engelske.

Mødested: Ståbyvej 13, 5672 Broby.

Mødetid: kl. 08.00

Prøveleder: Svend Buchhave, Ståbyvej 13, 5672 Broby, tlf.: 5058 0794

E-mail: metrinelund@gmail.com

Dommer: Ikke fastlagt

 

SJDs Østjyske prøve lørdag den 12. september– max. 1 hold.

Mødested: Stouby Multihus, Idrætsvej 10, 7140 Stouby.

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Jens Stenhøj tlf.: 40261172

E-mail: jsj@forstmiljoe.dk

Info: Der kan købes morgenmad og kaffe/kage efter prøven.

Dommere: Ikke fastlagt

 

SJDs Nordjyske prøve søndag den 13. september - max. 2 hold engelske.

Mødested: Gl. Toftegård, Gamle Toftegårdsvej 65, 9440 Aabybro.

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Ingerlise Rasmussen, Bolle Engvej 94, 9330 Dronninglund, tlf.:  4093 2898 (Efter kl. 16:00).

E-mail: post@ir-fritid.dk

Dommere: Jan Koch og Flemming Sørensen

Der kan købes kaffe og rundstykker om morgenen.

 

SJDs prøve ved Hagested-Gislinge søndag den 13. september - max. 3 hold engelske

Mødested: Højlystvej 23, 4300 Holbæk

Mødetid 8.30.

Prøveleder Jan Lorentsen tlf. 2482 0921

E-mail: jkllorentsen@gmail.com

Dommere: Ikke fastlagt

 

SJDs prøve på Bornholm søndag den 6. september – max. 1 hold engelske/kontinentale

Mødested: Klemensker Jagthytte, Kongensmark Årsballe, 3700 Rønne

Mødetid kl. 09.00.

Prøveleder: Poul-Rikard Ebbesen, Vestermarievej 8, 3700 Rønne, tlf. 2363 1901

E-mail: phe@ncc.dk

Dommer: Jakob Poulsen

Tilmeldingsfrist: 29. august 2020

 

SJDs Sydsjællandske lørdag den 12. september - max. 2 hold engelske og 2 hold kontinentale

Mødested: Kaisholm, Bråbyvej 77 A, 4690 Haslev

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Claus K. Rasmussen, Rørdalen 5 4690 Haslev, tlf. 2330 5953

E-mail: clauskr62@gmail.com

Dommer: Ikke fastlagt

 

SJDs prøve ved Hobro fredag den 11. september – max. 2 hold kontinentale

Mødested: Vielshøjen 3, Hørby, 9500 Hobro

Mødetid kl. 09.00.

Prøveleder: Peter Katholm, Vielshøjen 3, Hørby, 9500 Hobro, tlf. 2134 1660

E-mail: peter@eurocon.dk

Dommer: Ikke fastlagt

Tilmeldingsfrist: 31. august 2020.

 

SJDs prøve ved Skive lørdag den 12. september – max 3 hold kontinentale

Mødested: Jagthytten, Bjørnevej 25, 7800 Skive

Mødetid kl. 08.30

PL: Anders Laigaard, Glyngørevej 12, 7800 Skive tlf. 2092 3307

E-mail: anders.laigaard@gmail.com

Dommere: Ikke fastlagt

Andet: Der kan købes morgenkaffe fra kl. 7.30.

 

SJDs prøve ved Næstved søndag den 13 september  - max. 2 hold kontinentale

Mødested: Grevensvænge Allé 1, 4700 Næstved.

Mødetid: kl 08:30.

Prøveleder: Anette Holm, Præstø Overdrev 9, 4720 Præstø. Telefon 56398496/61862805.

Mail: AH.Holm@mail.dk

Dommer: Ikke fastlagt

Tilmeldingsfrist 04.09.2020

 

SJDs prøve ved Simmersted fredag den 18. september - max. 1 hold kontinentale

Mødested: Sommerstedvej 7, 6500 Vojens

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Jørgen Duus, Simmersted Byvej 12, 6500 Vojens tlf. 2162 4612

E-mail: jkduus1950@gmail.com

Dommer: Ikke fastlagt

Tilmeldingsfrist 11.09.2020

 

SJDs prøve ved Slagelse søndag den 25. oktober – 1 hold kontinentale

Mødested: Bildsøvej 211, 4200 Slagelse

Mødetid kl. 08.30.

Prøveleder: Carl Kristian Thomsen, tlf. 2249 4948

E-mail: brugsproven@gmail.com

Dommer: Ikke fastlagt

Tilmeldingsfrist: 17.10.2020

 

 

Brugsprøver

 

 

Brugsprøve ved Sindal fredag den 18. september - 1 hold engelske

Mødested: Sindal Flyveplads, Tågholtvej 150, 9870 Sindal

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Jes Krag, Stenderupvej 88, 9870 Sindal Tlf. 6160 3734

E-mail: jeskrag@gmail.com

Dommer: Ole Dahl Madsen

Tilmeldingsfrist 11.09.2020.

 

Brugsprøve ved Terkelsbøl fredag den 18. september –  1 hold engelske

Mødested: Terkelsbøl Bygaden 50, 6360 Tinglev

Mødetid: kl. 09.00

Prøveleder: Allan Bredsgaard tlf. 2147 8083

E-mail: ab@prof-dog.com

Dommer: Ikke fastlagt

Tilmeldingsfrist: 11.09.2020

Brugsprøve ved Herning lørdag den 19. september –  1 hold engelske

Mødested: Herning jagtcenter, Bredvigvej 8, 7400 Herning

Mødetid: kl. 08.00

Prøveleder: Anne B Hansen, Askovvej 39, 6973 Ørnhøj , tlf. 2820 9059

E-mail: anne_hansen44@hotmail.com

Dommer: Ikke fastlagt

Tilmeldingsfrist: 15.09.2020

 

Brugsprøve ved Føllenslev lørdag den 19. september –  1 hold engelske

Mødested: Egemarke Gods, Nykøbingvej 57, 4591 Føllenslev

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: John Bak, Maderne 2, 4480 Store Fuglede , tlf. 2149 6551

E-mail: kennelaeblevangen@gmail.com

Dommer: Ikke fastlagt

Tilmeldingsfrist: 11.09.2020

 

Brugsprøve ved Kalundborg fredag den 20. september –  1 hold engelske

Mødested: Mosbjerggård, Nyrupvej 118, 4400 Kalundborg

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: John Bak, Maderne 2, 4480 Store Fuglede , tlf. 2149 6551

E-mail: kennelaeblevangen@gmail.com

Dommer: Ikke fastlagt

Tilmeldingsfrist: 13.09.2020

 

Brugsprøve ved Ringe søndag den 20. september – 1 hold engelske

Mødested: Højrupvejen 96, 5750 Ringe

Mødetid: kl. 08.00

Prøveleder: Steen Bendt, tlf. 2372 9436

E-mail: steenbent@gmail.com

Dommer: Anders Varming

Tilmeldingsfrist: 13.09.2020

Brugsprøve ved Darket den 23. september – 1 hold engelske
Mødested: Darketvej 16, 4970 Rødby
Mødetid: kl. 09.00
Prøveleder: Ole Emde Schmidt, Skovstræde 17, 4970 Rødby,  tlf. 2128 4156
E-mail: obomstaerk@yahoo.dk


Dommer: : Ikke fastlagt
Tilmeldingsfrist 16.09.2020

 

Brugsprøve ved Holsted den 24. september–  1 hold engelske

Mødested: Lourupvej 30, 6670 Holsted

Mødetid: kl. 08.00

Prøveleder: Allan Nissen, Povlskrovej 27, Uge, 6360 Tinglev tlf. 5115 1575

E-mail: allan-nissen@outlook.com

Dommer: Ikke fastlagt

Tilmeldingsfrist: 17.09.2020

Brugsprøve ved Bramming den 29. september–  1 hold engelske

Mødested: Gørdingvej 5  Bramming

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Svend Aage Vad  tlf. 40458227

Dommer: Ikke fastlagt

 Brugsprøve ved Kolding fredag den 9. oktober - 1 hold engelske

Mødested: Vesterskovvej 34, 6091 Bjert (deltagere får direkte besked ved ændring)

Mødetid: kl. 08.00

Prøveleder: Anton Dahl, tlf 2274 8040

E-mail: karlantondahl@gmail.com

Dommer: Poul Valdemar Nielsen

Tilmeldingsfrist: 02.10.2020

 

Brugsprøve ved Brande søndag den 18. oktober – 1 hold engelske

Mødested: Hallundbækvej 3, 7330 Brande

Mødetid: kl. 09.00

Prøveleder: Thomas Klit, Hallundbækvej 3, 7330 Brande, tlf. 2213 2815

E-mail: jetteogthomas@mvbmail.dk

Dommer: Brian Hinge Krog

Tilmeldingsfrist: 11.10.2020

 

Brugsprøve ved Brande søndag den 15. november – 1 hold engelske

Mødested: Hallundbækvej 3, 7330 Brande

Mødetid: kl. 09.00

Prøveleder: Thomas Klit, Hallundbækvej 3, 7330 Brande, tlf. 2213 2815

E-mail: jetteogthomas@mvbmail.dk

Dommer: Allan Nissen

En stor del af terrænet er hede efter snepper.

Tilmeldingsfrist: 07.11.2020

 

Brugsprøve ved Ballum fredag den 18. september – 1 hold kontinentale

Mødested: Rejsby 17, 6261 Bredebro

Mødetid kl. 09.00

PL: Tonny Lønne, Rejsby 17, Ballum, 6261 Bredebro tlf. 2425 3944

E-mail: loenne@mail.tele.dk

Dommere: Ikke fastlagt

Tilmeldingsfrist: 11.09.2020

Der serveres morgenkaffe fra kl. 8.30.

Efter prøven sælges der traditionen tro Sønderjyske Ringerridder pølser

 

Brugsprøve ved Slagelse søndag den 19. september – 1 hold kontinentale

Mødested: Bildsøvej 211, 4200 Slagelse

Mødetid kl. 08.30.

Prøveleder: Carl Kristian Thomsen, tlf. 2249 4948

E-mail: brugsproven@gmail.com

Dommer: Ikke fastlagt

Tilmeldingsfrist: 13.09.2020

 

Brugsprøve ved Gredstedbro tirsdag den 22. september –  1 hold kontinentale

Mødested: Fårevej 17, 6771 Gredstedbro

Mødetid kl. 08.30.

Prøveleder: Jakob Poulsen, tlf. 4076 7237

E-mail:sydvestjyden@godmail.dk

Dommer: Anders Wanstrup.

Tilmeldingsfrist: 15.09.2020.

 

Brugsprøve ved Næstved den 24. september – 1 hold kontinentale

Mødested: Overmosegård, Hammervej 27, 4700 Næstved

Mødetid kl. 08.30

PL: Anders Stisen Pittersen tlf. 30460248

E-mail: stisen-pittersen@hotmail.com

Dommere: Ikke fastlagt

Tilmeldingsfrist: 17.09.2020

 

Brugsprøve ved Simmersted fredag den 25. september - 1 hold kontinentale

Mødested: Sommerstedvej 7, 6500 Vojens

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Jørgen Duus, Simmersted Byvej 12, 6500 Vojens tlf. 2162 4612

E-mail: jkduus1950@gmail.com

Dommer: Ikke fastlagt

Tilmeldingsfrist: 18.09.2020

 

Brugsprøve ved Kliplev onsdag den 30. september – 1 hold kontinentale

Mødested: Lundtoftvej 5C, Kliplev, 6200 Aabenraa

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Jesper Iversen, Lundtoftvej 5C, 6200 Aabenrå,  tlf. 5219 9594

E-mail: ji@soebopavilloner.dk

Dommer: Ikke fastlagt

Tilmeldingsfrist: 23.09.2020

 

Brugsprøve ved Næstved torsdag den 1. oktober – 1 hold kontinentale

Mødested: Herlufsholm Alle 167B, 4700 Næstved

Mødetid kl. 08.30

PL: Søren Nielsen, Svalmstrupvej 30, 4174 Jystrup, tlf. 6049 1166

E-mail: soren@fredskovs.dk

Dommer: Rene Jørgensen

Tilmeldingsfrist: 24.09.2020

 

Brugsprøve ved Rødekro den 7. oktober – 1 hold kontinentale

Mødested: Stenagervej 11A, 6230 Rødekro

Mødetid kl. 09.00.

Prøveleder: Ib Kliver, Fjelstrupvej 54, 6100 Haderslev tlf. 28231181

E-mail: viviankliver@yahoo.dk

Dommer: Ikke fastlagt

Tilmeldingsfrist: 01.10.2020.

 

Brugsprøve ved Slagelse søndag den 25. oktober – 1 hold kontinentale

Mødested: Bildsøvej 211, 4200 Slagelse

Mødetid kl. 08.30.

Prøveleder: Carl Kristian Thomsen, tlf. 2249 4948

E-mail: brugsproven@gmail.com

Dommer: Ikke fastlagt

Tilmeldingsfrist: 17.10.2020

 

 

 

 

 

 

Vinderklasser:

 

International vinderklasse m/ Cacit den 29. september ved Bramming – engelske

Mødested: Lorupvej 30, 6670 Holsted

Mødetid: kl. 08.00

Prøveleder: Allan Nissen,  tlf. 5115 1575

E-mail: allan-nissen@outlook.com

Dommer: ordf. Robert Paulsen og Lars Nielsen

 

International vinderklasse m/ Cacit den 4. oktober  ved Darket – engelske

Mødested: Darketvej 16, 4970 Rødby

Mødetid: kl. 09.00

Prøveleder: Ole Emde Schmidt, Skovstræde 17, 4970 Rødby,  tlf. 2128 4156

E-mail: obomstaerk@yahoo.dk

Dommer: : ordf. Claus Raahauge og Mogens Vestergaard

 

International vinderklasse m/ Cacit den 4. oktober  ved Herning – engelske

Mødested: Gilmosegård, Gilmosevej, 7400 Herning

Mødetid: kl. 08.00

Prøveleder: Jan Nielsen, Troelstrupvej 9, 7490 Aulum,  tlf. 6166 9723

E-mail: aulumboens@hotmail.com

Dommer:  Poul Aagaard Sørensen og Erik Rimmen

 

International vinderklasse m/ Cacit den 4. oktober  ved Hobro – Kontinentale

Mødested: Vielshøjen 3, 9500 Hobro

Mødetid kl. 08.00.

Prøveleder: Peter Katholm, Vielshøjen 3, 9500 Hobro tlf. 21341660

E-mail: peter@eurocon.dk

Dommer: ordf. Claus Christensen og Kirstein Henriksen

 

International vinderklasse m/ Cacit den 2. oktober ved Præstø – Kontinentale

Mødested: Fæbyvej 121, 4760 Vordingborg, mødes bag hovedbygningen i Jagthytte

Mødetid kl. 08.00

Prøveleder: Bo Christensen, Skovgårdsvej 7, Hastrup. 4720 Præstø, tlf. +4560190375

E-mail: barmosen62@gmail.com

Dommer: ordf. Jan Leleu Feigh og John Hilmer Hansen

Der kan købes morgenmad.

 

International vinderklasse m/ Cacit den 2. oktober  ved Klovtoft – Kontinentale

Mødested: Klovtoftvej 10, 6230 Aabenraa

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Jesper Iversen, Lundtoftvej 5C, 6200 Aabenrå,  tlf. 5219 9594

E-mail: ji@soebopavilloner.dk

Dommer: ordf. Kristen D. Kjeldsen og Bo Bryndum Jensen

 

Danmarksmesterskabet søndag den 11. oktober

Mødested: Hjallerup markedsplads, Algade 43, 9320 Hjallerup

Mødetid: Velkomst og opråb Søndag d 11 oktober kl. 8.00

Frokost: Hjallerup Markedsplads ca. kl. 13.00

Afslutning: Engholm, Loftbrovej 50, 9400 Nørresundby

Prøveleder: Frem til DM, fungerer Jesper Kjærulff Hansen som prøveleder og koordinator, men på selve DM d 11/10 2020 er Anders Varming prøveleder.

Dommere Engelske: ordf. Flemming Sørensen, Poul Valdemar Nielsen og John Bak, reservedommer Poul Aagaard Sørensen

Dommere kontinentale: ordf. Ole N Andersen, Rene Jørgensen og Jesper Kjærulff Hansen, reservedommer Leif Ekelund Jensen

Andet: Der kan købes rundstykker og kaffe om morgenen.

Til frokost kan der bestilles helstegt pattegris, med tilbehør til …kr.

Kan bestilles ved henvendelse til Kaj Hvolgård på mobil 3028 3785

Frem til DM, fungerer Jesper Kjærulff Hansen som prøveleder og koordinator, men på selve DM d 11/10 2020 er Anders Varming prøveleder.

 
  SPONSER DM 2020

2020 FORÅR

Engelske racer

 

SJDs Midtfynske prøve fredag den 6. marts – max. 2 hold engelske.

Mødested: Ståbyvej 13, 5672 Broby.

Mødetid: kl. 08.00

Prøveleder: Svend Buchhave, Ståbyvej 13, 5672 Broby, tlf.: 5058 0794

E-mail: metrinelund@gmail.com

Dommer: Endnu ikke på plads

Tilmeldingsfrist 28.02.2020

 

SJDs Nordjyske prøve lørdag 7. marts - max. 2 hold engelske.

Mødested: Gl. Toftegård, Gamle Toftegårdsvej 65, 9440 Aabybro.

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Ingerlise Rasmussen, Bolle Engvej 94, 9330 Dronninglund, tlf.:  4093 2898 (Efter kl. 16:00).

E-mail: post@ir-fritid.dk

Dommere: Brian Hinge Krog og Poul Aagaard Sørensen

Der kan købes morgenkaffe.

Tilmeldingsfrist 29.02.2020

SJDs prøve ved Holsted lørdag den 7 marts - max. 1 hold.

Mødested: Lourupvej 30, 6670 Holsted

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Sarah Jensen, Lorupvej 30, 6670 Holsted, tlf. 5155 6841

E-mail: talactho@gmail.com

Tilmeldingsfrist 29.02.2020

SJDs Sydsjællandske prøve ved Haslev lørdag den 7. marts - max. 3 hold engelske

Mødested: Haslev Jagtforenings klubhus ”Kaisholm”, Bråbyvej 77 A, 4690 Haslev

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Claus K. Rasmussen, Rørdalen 5 4690 Haslev, tlf. 2330 5953

E-mail: clauskr62@gmail.com

Dommer: Endnu ikke på plads

Tilmeldingsfrist 29.02.2020

 

SJDs prøve ved Hagested-Gislinge søndag den 8. marts - max. 3 hold engelske

Mødested: Tuse Enghave 5, 4300 Holbæk

Mødetid 8.30.

Prøveleder Jan Lorentsen tlf. 2482 0921

E-mail: jkllorentsen@gmail.com

Dommere: Endnu ikke på plads

Tilmeldingsfrist 01.03.2020

 

Engelske & kontinentale racer.

 

SJDs prøve ved Ballum fredag den 6. marts – 1 hold engelske og 2 hold kontinentale

Mødested: Flugtskydebanen, Rejsby 42, 6261 Bredebro

Mødetid kl. 09.00

PL: Tonny Lønne tlf. 2425 3944

E-mail: loenne@mail.tele.dk

Dommere: Endnu ikke på plads

Der sælges grillpølser ved afslutning.

Husk rygsæk til madpakke

Tilmeldingsfrist: 28.02.2020

 

SJDs prøve ved Bramming fredag den 6. marts - max. 3 hold engelske og 1 hold kontinentale

Mødested: Lourupvej 31A, 6690 Gørding (Skydebanen)

Mødetid 8.30.

Prøveleder Sv. Aage Vad, tlf. 4045 8227

E-mail: sv@dinitrol.dk

Dommere: H.P Clausen, Joachim Skovgård Larsen m.fl

Der kan købes morgenkaffe fra kl. 07.45

Tilmeldingsfrist 28.02.2020

 

SJDs Midtjyske prøve ved Videbæk, søndag den 8. marts, 2 hold engelske og 1 hold kontinentale

Mødested: Egehytten, Ejstrupvej 7A, 6920 Videbæk

Mødetid: kl. 08.00

Prøveleder Harry Jensen, Egerisvej 6, 6920 Videbæk, tlf. 2330 7215

E-mail: harry.birte@privat.dk

Dommere: H P Clausen, Erling Clausen og Gorm Henriksen

Der kan købes morgenkaffe og grillpølser til middag.

Tilmeldingsfrist 01.03.2020

 

SJDs prøve på Bornholm fredag den 10. april – max. 1 hold engelske/kontinentale

Mødested: Klemensker Jagthytte, Kongensmark, Klemensker Plantage, 3700 Rønne

Mødetid kl. 09.00.

Prøveleder: Poul-Rikard Ebbesen, Vestermarievej 8, 3700 Rønne, tlf. 2363 1901

E-mail: phe@ncc.dk

Dommer: Endnu ikke på plads.

Tilmeldingsfrist: 03.04.2020.

 

 

Kontinentale racer

 

SJDs prøve ved Simmersted fredag den 6. marts, max. 1 Hold kontinentale

Mødested: Sommerstedvej 7, 6500 Vojens

Mødetid: kl. 08.30

Prøveleder: Jørgen Duus, tlf. 2162 4612

E-mail: jkduus1950@gmail.com

Dommer: Endnu ikke på plads

Tilmeldingsfrist 28.02.2020

SJDs prøve ved Viborg fredag den 6. marts, max. 1 Hold kontinentale

Mødested: Maskinhuset, Stenhøjvej 3, 8450 Hammel

Mødetid: kl. 09.00

Prøveleder: Tage S. Nielsen, tlf. 2122 3262

E-mail: tage@dmk-viborg.dk

Dommer: Tommy Haugaard

Tilmeldingsfrist 27.02.2020

Andet: Der er ikke mulighed for forplejning i løbet af dagen.

 

SJDs Sjællandske prøve ved Ringsted lørdag den 7. marts – max. 3 hold kontinentale

Mødested: Ringsteds Jagtforenings Klubhus, Tolstrupvej 23, 4100 Ringsted.

Mødetid: Kl. 08.00

Prøveleder Søren Nielsen, Svalmstrupvej 30, 4174 Jystrup, tlf. 6049 1166

E-mail: soren@fredskovs.dk

Dommer: Endnu ikke på plads

Andet: Der er mulighed for at købe morgenkaffe m/brød og eftermiddagskaffe m/kage

Tilmeldingsfrist 29.02.2020

 

SJDs  prøve ved Kliplev lørdag den 7. marts – max. 2 hold kontinentale

Mødested: Gl. Oksevej 1, 6200 Aabenraa

Mødetid: Kl. 08.00

Prøveleder Jesper W. Iversen, Lundtoftvej 5C, Kliplev, 6200 Aabenraa

E-mail: Soll.samanta@gmail.com

Dommer: Jakob Poulsen og ?

Andet: Der kan købes grillpølser efter prøven

Tilmeldingsfrist 29.02.2020

 

SJDs Sjællandske prøve ved Vallensbæk søndag den 8. marts – max. 3 hold kontinentale

Mødested: Vallensbæk Jagtforenings Klubhus, Brøndbyvej 185, 2625 Vallensbæk

Mødetid: Kl. 08.00

Prøveleder Lars Sørensen tlf. 6151 4312/Søren Nielsen, Svalmstrupvej 30, 4174 Jystrup, tlf. 6049 1166

E-mail: soren@fredskovs.dk

Dommer: Endnu ikke på plads

Andet: Der er mulighed for at købe morgenkaffe m/brød og eftermiddagskaffe m/kage

Tilmeldingsfrist 29.02.2020

SJDs prøve ved Dalbyover søndag den 8. marts – max. 4 hold kontinentale

Mødested: Dalbyover Kro, Kronborgvej 41, 8970 Havndal

Mødetid: 08.00

Prøveleder: Thyge Nielsen, Gl. Visborgvej 84, 9560 Hadsund, tlf. 2029 1715

E-mail: thyge.nielsen61@gmail.com

Dommer: Endnu ikke på plads.

Tilmeldingsfrist: 28.02.2020

Andet: Der er mulighed for morgenbord. Pølser mm ved afslutning

SJDs prøve ved Hjallerup søndag den 13 september  - max. 2 hold kontinentale

Mødested: Kjærsgård Engvej 16, 9320 Hjallerup.

Mødetid: kl. 08:30.

Prøveleder: Bjarne Jakobsen, Bragenholtvej 50, 9310 Vodskov. Telefon 20289469.

Mail: harlunn_@hotmail.com

Dommer: Ikke fastlagt

Tilmeldingsfrist 04.09.2020

SJD Brugsprøve ved Assens/Vestfyn den 19. september – 1 hold kontinentale

Mødested: Søsøbyvej 32, 5610 Assens

Mødetid kl.08.00

Prøveleder Anker Madsen, Søsøbyvej 32, 5610, tlf 2960 2008

Email: ankerm1010@gmail.com

Dommer: Ikke fastlagt.

Tilmeldingsfrist: 12.09.2020

 

SJD Brugsprøve ved Skive fredag den 2. oktober – 1 hold kontinentale

Mødested: Jagthytten, Bjørnevej 25, 7800 Skive

Mødetid kl. 09.00

PL: Anders Laigaard, Glyngørevej 12, 7800 Skive tlf. 2092 3307

E-mail: anders.laigaard@skolekom.dk

Dommere: Ikke på plads endnu

Tilmeldingsfrist: 25.09.2020

SJD Brugsprøve ved Hobro fredag den 23. oktober – max. 1 hold kontinentale

Mødested: Vielshøjen 3, Hørby, 9500 Hobro

Mødetid kl. 09.00.

Prøveleder: Peter Katholm, Vielshøjen 3, Hørby, 9500 Hobro, tlf. 2134 1660

E-mail: peter@eurocon.dk

Dommer: Ikke fastlagt

Tilmeldingsfrist: 16. oktober 2020.

 SJDs int. vinderklasse Sjælland den 21. marts  2020 – kontinentale

Mødested: Bildsøvej 211, 4200 Slagelse

Mødetid kl. 08.00

PL: Carl Kristian Thomsen, Bakkekammen 3B, 4460 Snertinge tlf 22 49 49 48

E-mail: brugsproven@gmail.com

Dommere: Rene Jørgensen og Dan Hartvig

SJDs prøve ved Skive fredag den 10. april – maks 3 hold kontinentale

Mødested: Jagthytten, Bjørnevej 25, 7800 Skive

Mødetid kl. 08.00

PL: Anders Laigaard, Glyngørevej 12, 7800 Skive tlf. 2092 3307

E-mail: anders.laigaard@skolekom.dk

Dommere: Endnu ikke på plads

Andet: Der kan købes kaffe fra kl. 7.30.

Tilmeldingsfrist 03.04.2020

 

 

Vinderklasser

 

 

SJDs int. vinderklasse ved Kolding den 15. marts 2020 – engelske

Mødested: Ødis Forsamlingshus  Ødis Byvej 1  6580 Vamdrup

Mødetid: 08.00

PL: Anton Dahl, Vesterskovvej 34, 6091 Bjert, tlf. 2274 8040

E-mail: karlantondahl@gmail.com

Dommere: Endnu ikke på plads

Tilmeldingsfrist 01.03.2020

SJDs int. vinderklasse ved Herning den 24. marts 2020 – engelske

Mødested: Gilmosegård, Gilmosevej 26, 7400 Herning

Mødetid: 08.00

PL: Jan Nielsen, Troelstrupvej 9, 7490 Aulum,  tlf. 6166 9723

E-mail: aulumboens@hotmail.com

Dommere: Endnu ikke på plads

Tilmeldingsfrist 10.03.2020

SJDs int. vinderklasse ved Kalundborg den 24. marts 2020 – engelske

Mødested: Fuglede Forsamlingshus, Søvang 6, 4480 Store Fuglede

Mødetid: 08.00

PL: John Bak, Maderne 2, 4480 Store Fuglede, tlf. 2149 6551

E-mail: kennelaeblevangen@gmail.com

Dommere: Poul Vestervang ordf. og Niels Erik Krüger

Tilmeldingsfrist 10.03.2020

Der kan bestilles smørrebrød til 24 kr/stk. Bestilles hos prøvelederen senest 17/3-2020 på kennelaeblevangen@gmail.com eller 21496551

 

SJDs int. vinderklasse ved Ribe den 3. april 2020 – kontinentale

Mødested: Jægergården, Skydebanevej 4, 6760 Ribe

Mødetid kl. 08.00

PL: Mona Storgaard, Karl Jensens Vej 16, 6731 Tjæreborg, tlf. 2192 0030

E-mail: jagtlysten@gmail.com

Dommere: Ove Nissen (ordf.), H.C. Clausen, Jørgen Christensen

Der kan købes vand, øl og pølser til middag

Tilmeldingsfrist 20.03.2020

 

SJDs int. vinderklasse ved Hobro den 2. april 2020 – kontinentale

Mødested: Vielshøjen 3, 9500 Hobro

Mødetid kl. 08.00

PL: Peter Katholm, Kirsebærvej 22, 7800 Skive, tlf. 21341660

E-mail: peter@eurocon.dk

Dommere: Endnu ikke på plads

Tilmeldingsfrist 20.03.2020